Bezszelestny dron przyszłości - nowatorski projekt naukowca z Politechniki Lubelskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bezszelestny dron przyszłości - nowatorski projekt naukowca z Politechniki Lubelskiej
Jakie będą drony przyszłości? Foto: Vaakim/ Shutterstock

Na Politechnice Lubelskiej powstaje dron do zadań specjalnych. Nie będzie miał silnika, ale mimo to będzie latał i to w dodatku bezgłośnie. To wszystko dzięki naelektryzowanemu powietrzu. Prace nad jego konstrukcją mają potrwać jeszcze dwa lata. 

Nad dronami przyszłości pracują naukowcy z Politechniki Lubelskiej. Mają być ciche, szybkie i mogą zrewolucjonizować lotnictwo bezzałogowe. Sekret ich konstrukcji tkwi w jonizacji i elektryzowaniu.


Posłuchaj

2:53
Bezszelestny dron - nowatorski projekt naukowców z Politechniki Lubelskiej (Piknik Naukowy / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dron przyszłości

Takie drony mogłyby być wykorzystywane nie tylko w wojsku, ale też w życiu codziennym.

- W tej konstrukcji wykorzystujemy zjawisko polegające na wyładowaniu koronowym. W bardzo dużym skrócie chodzi o elektryzowanie powietrza bardzo dużym napięciem, powyżej 15 tysięcy woltów - mówi Rafał Kliza z Politechniki Lubelskiej. - W tym dronie wykorzystujemy tzw. śmigło toroidalne. Jest ono cichsze od tradycyjnych śmigieł. Spodziewamy się, że w najbliższych latach znacznie zwiększy się obecność bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni nad miastami. Wyciszenie dronów byłoby więc na plus dla otoczenia. Są już wykonane dwa prototypy śmigła, które udało się wprawić w ruch. Parametry jeszcze nie są zadowalające, ale to, że takie śmigło w ogóle działa, daje dodatkowy impuls do pracy. Na chwilę obecną na świecie jeszcze nikt nie zajmuje się wykorzystaniem mechaniki jonów powietrza do napędu śmigieł toroidalnych. Stanowi to otwarte pole do badań - dodaje.


Prace nad udoskonaleniem systemu mają potrwać jeszcze dwa lata. Jeśli zakończą się sukcesem, nowa technologia może zrewolucjonizować lotnictwo w zakresie cichych, bezzałogowych statków powietrznych.


Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 19.02.2024
Godzina emisji: 10.30

dm/kor

Polecane