Jak mówić o nauce w mediach społecznościowych? Wyjaśnia Doktor z TikToka (Tu Myśliwiecka 3/5/7/Trójka)
Jak mówić o nauce w mediach społecznościowych? Wyjaśnia Doktor z TikToka
2025-02-11, 15:02 | aktualizacja 2025-02-11, 16:02
- Myślę, że wypełniam taką lukę: ludzie niekoniecznie chcą zrobić doktorat z każdej rzeczy, o której mówię, ale chcą dostać tę wiedzę w pigułce. Druga sprawa jest taka, że mnie to pasjonuje - opowiada w Trójce Konrad Skotnicki, który od kilku lat popularyzuje w mediach społecznościowych wiedzę o nauce.
Konrad Skotnicki w mediach społecznościowych znany jest lepiej jako Doktor z TikToka. Naukowca, który może pochwalić się doktoratem w dziedzinie chemii, w mediach społecznościowych obserwuje ponad 700 tysięcy osób.
Posłuchaj
13:57
Dodaj do playlisty
Naukowiec i influencer
Swoją działalność w mediach społecznościowych Konrad Skotnicki prowadzi od około pięciu lat. Wszystko zaczęło się przypadkiem, w trakcie pandemii. Od przeglądania social mediów podczas wizyty w laboratorium. - Przeglądałem wtedy bardzo dużo TikToka. Od wielu lat jestem też uzależniony od oglądania treści popularyzujących naukę, zwłaszcza anglojęzycznych. W Polsce była, i nadal według mnie jest, wielka nisza, jeśli chodzi o influencerów naukowych - wspomina rozmówca Katarzyny Borowieckiej.
- To było bardzo spontaniczne. Przeczytałem newsa o tym, że pewna cząsteczka elementarna w Wielkim Zderzaczu Hadronów nie zachowuje się tak, jak fizycy by się spodziewali. Wyciągnąłem telefon i nagrałem o tym film. To był mój pierwszy naukowy materiał; wcześniej publikowałem jakieś śmieszne i pojedyncze filmy. On od razu miał całkiem sporo wyświetleń; następnego dnia coś wrzuciłem, a po dwóch czy trzech dniach wrzuciłem wyjaśnienie, dlaczego ludzie mają niebieskie oczy. I od tego się zaczęło - opowiada gość Trójki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Szkolne i medialne podejście do nauki
Faktów naukowych, pamiętajmy, uczymy się już w szkole. Tam jednak nie zawsze są one przekazywane w taki sposób, które będą atrakcyjne w odbiorze. A wtedy trudniej też je zapamiętać. Czy z tego powodu treści popularnonaukowe cieszą się popularnością w mediach społecznościowych? Tam w końcu twórca może je przedstawiać w innej formie. - To trudne pytanie, na które wciąż nie mam idealnej odpowiedzi. Wydaje mi się, że wypełniam jakąś niszę, którą polskie szkoły opuściły - ocenia Konrad Skotnicki.
- Polska szkoła jest bardzo problematyczna. Powstała dawno temu i nie nadąża za nowoczesnymi czasami. Mam wrażenie, że każdy przedmiot w szkole podstawowej jest prowadzony tak, jakby każdy uczeń i uczennica miał robić w przyszłości doktorat z tego przedmiotu. Schodzimy na duży poziom szczegółowości w rzeczach, które niekoniecznie nam się przydadzą w życiu - wyjaśnia popularyzator nauki.
Przeczytaj także:
- Paweł Sołtys: Bardzo ważny Bob Dylan i hołd dla hip hopu lat 90.
- Studio w "Studiu", czyli "Oni" Witkacego w Teatrze Polskiego Radia na żywo z teatralnej sceny
- Drugi sezon "1670". To będzie wyprawa także poza Adamczychę
***
Tytuł audycji: Tu Myśliwiecka 3/5/7
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Konrad Skotnicki (popularyzator nauki)
Data emisji: 11.02.2025
Godzina emisji: 13.37
qch