Trauma związana z ludobójstwem jest wciąż obecna na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trauma związana z ludobójstwem jest wciąż obecna na świecie
Krwawy konflikt między Tutsi i Hutu doprowadził w Rwandzie do ludobójstwa, a na granicy z Demokratyczną Republika Konga wciąż trwa wojna i ludzie opuszczają swoje domy. Foto: Brian Inganga/Associated Press/East News

Antropolożka Małgorzata Wosińska w audycji "Ludzie" opowiadała o miejscach we współczesnym świecie, gdzie trauma związana z ludobójstwem to zjawisko świeże i wciąż obecne. To afrykańskie kraje, takie jak Rwanda, Demokratyczna Republika Konga, Uganda czy Burundi.  

Posłuchaj

Małgorzata Wosińska o powojennej traumie Żydów i Polaków oraz pamięci o ludobójstwie na świecie (Ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

51:16
Małgorzata Wosińska o powojennej traumie Żydów i Polaków oraz pamięci o ludobójstwie na świecie (Ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Doktor Małgorzata Wosińska prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Prawa i Administracji, w ramach Międzynarodowych Studiów Pomocy Humanitarnej. Znalazła w sobie przestrzeń do słuchania ludzi z doświadczeniami najtrudniejszymi z trudnych. 


 


Szukanie wybaczenia po ludobójstwie w Rwandzie

Małgorzata Wosińska w audycji "Ludzie" opowiedziała m.in. o przeżyciach mieszkańców Rwandy, którzy wciąż poszukują wybaczenia po ludobójstwie, do jakiego doszło w tym kraju. O ludobójstwie, które miało jednak inny wymiar niż Holokaust.

- Są miejsca na świecie, gdzie cały czas mamy wojnę. Rwanda jest szczególnym miejscem. To jest inna historia niż zagłada Żydów, niż Holokaust - mówi Małgorzata Wosińska. - Tam sprawcy i ofiary na bardzo małej przestrzeni żyją teraz razem. Groby ofiar i sprawców są przemieszane, a kilkanaście kilometrów od granicy Rwandy, w Demokratycznej Republice Konga, cały czas mamy wojnę. Nie ma przestrzeni wyjścia z tej sytuacji. Po ludobójstwie, jakiego tam dokonano, wciąż dąży się do wzajemnego wybaczenia. Znam kilka rwandyjskich historii o ludziach, którzy weszli w kontakt z bezpośrednimi oprawcami i wspólnie poszukiwali grobów członków rodziny. Rwanda jest ufundowana na paradygmacie wybaczenia, kraju, który się odnowił i dziś prezentuje wartości prawie demokratycznego. Jednak widziałam tam napięcie, cierpienie i unikanie wzroku. Publiczna narracja jest nieco inna. To takie trochę opowieści na zamówienie. Rzeczywistość rwandyjska jest przedstawiana koronkowo, a tak naprawdę ta koronka jest zrobiona z drutu kolczastego - dodaje.


Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Anna Dudzińska
Gość: Małgorzata Wosińska (antropolożka)
Data emisji: 29.01.2025
Godzina emisji: 23.08

dm/kor


Polecane