Andy Warhol i najsłynniejsze puszki na świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andy Warhol i najsłynniejsze puszki na świecie
Tym razem Jarosław Jaworski opowiedział o serii słynnych obrazów Andy'ego WarholaFoto: Raymond Well/Shutterstock

Stworzone w 1962 roku „Puszki zupy Campbell” autorstwa Andy’ego Warhola to jedno z najsłynniejszych dzieł pop artu i w ogóle sztuki współczesnej. Znamy je chyba wszyscy, nawet jeżeli nie fascynuje nas sztuka. W końcu miliony (a może i miliardy?) ich reprodukcji otaczają nas zewsząd. W tym odcinku Trzeciej Strony Obrazu Jarosław Jarry Jaworski opowie o nich, bo tylko pozornie wiemy o nich wszystko. Dookoła puszek Campbella narosło tyle mitów, że dzisiaj najlepszy moment by je rozwiać.

Na przykład, czy wiecie Państwo, że każda z nich była ręcznie malowanym obrazem i wcale nie były to tylko zupy pomidorowe?!


Posłuchaj

4:35
Andy Warhol i najsłynniejsze puszki na świecie (Trzecia Strona Obrazu)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jarosław Jaworski użył słowa "dzieło" i pewnie ktoś poczuł się zaskoczony, że nazywa tak odbijane tysiącami sitodruki. No tak, sitodruki to jedno, ale oryginalne "Puszki zupy Campbell" były ręcznie malowanymi przez Warhola obrazami wykonanymi potem w technice serigrafii. W ten sposób powstała seria obrazów obejmująca 32 różne puszki z zupą Campbella.

Po raz pierwszy Warhol zaprezentował tę serię 9 lipca 1962 roku na swojej pierwszej indywidualnej wystawie w galerii sztuki Ferus w Kalifornii. Oczywiście wywołał skandal. Zaproponował bowiem nowe spojrzenie na sztukę godną swojej epoki. Używając na wpół zmechanizowanego procesu tworzenia przedstawił przedmiot masowej konsumpcji – znane każdej Amerykance i Amerykaninowi puszki z popularną zupą. Na co dzień widzieli je na półkach supermarketów, a tu proszę – nagle stały się dziełem sztuki. O to właśnie chodziło Warholowi.

Eksperci nie mogli uwierzyć, że artysta mógł "zdegradować" sztukę do poziomu wycieczki do pobliskiego sklepu spożywczego. Nie wiedzieli, że to był dopiero początek zmian.

Szum jaki powstał wokół wystawy w Los Angeles pomógł Warholowi w przemianie, której pragnął. Przestał być tylko cenionym ilustratorem reklam, a stał się artystą.

Łatwo jest spojrzeć na te puszki i pomyśleć: "Co tu jest do oglądania? To puszki z zupą i tyle". Trudno o większy błąd!

"Warholowe" puszki mają wiele zagadek. Po pierwsze, kiedy dziś się o nich mówi każdy odpowie "Ach to ta zupa pomidorowa". JAKA ZUPA POMIDOROWA?! Jaka? Dowiecie się słuchając tego odcinka Trzeciej Strony Obrazu.

***

Tytuł audycji: Trzecia Strona Obrazu
Autor audycji: Jarosław Jaworski
Data emisji: 27.01.2025
Godzina emisji: 11.15

qch/kor

Polecane