Za każdą chemię - jeden szczyt

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Za każdą chemię - jeden szczyt
Wyprawa na Mont Blanc. Katarzyna Gulczyńska, Wojtek Samp, Piotr TopolskiFoto: źr. montblancexpedition.pl

Katarzyna Gulczyńska, alpinistka amatorka, obiecała swojemu choremu na raka przyjacielowi, że wejdzie na tyle szczytów Korony Ziemi, ile on dostanie chemii.

Posłuchaj

Reportaż 5 kwietnia
+
Dodaj do playlisty
+

- Mówi się o tym, że każdy z nas może mieć swój Everest. Dopóki nie zetknęłam się z chorobą nowotworową, moim Everestem byli synowie, to że ich wychowuję sama – mówi Katarzyna Gulczyńska, podróżniczka, alpinistka amatorka.

Kiedy odkryła swoją pasję, puściła siebie i swoich synów na głęboką wodę. Wyjechała na wyprawę, a dwóch nastolatków zostało samych w domu. – Chciałam im pokazać jak żyć, uwolnić od mamy, stąd się wzięło Mont Blanc – wspomina swoją pierwszą wyprawę.

Po zejściu zadzwoniła do bliskich i dowiedziała się, że bardzo ważna dla niej osoba zachorowała na raka. – Powiedziałam żeby walczył, że ja wejdę na tyle szczytów Korony Ziemi, ile on dostanie chemii. On dostawał chemię co dwa tygodnie, ja co dwa miesiące byłam na innym kontynencie – mówi.

Kasia Gulczyńska zdobyła Kilimandżaro, Aconcaguę, Górę Kościuszki, Elbrus, Puncak Jaya (Carstensz). W ciągu 22 miesięcy była na 8 szczytach Korony Ziemi. - To nie jest SPA. Codziennie odmawia się sobie najprostszych rzeczy, jak mycie, jedzenie. Sika się do menażki, ale idzie się, bo trzeba udowodnić, pokazać, że można – wyjaśnia sens swoich wypraw.

Kiedy osoba, którą wspierała, wygrała walkę z rakiem, Katarzyna zaczęła się zastanawiać co zrobić, by tę osobistą inicjatywę przełożyć na pomoc innym. – Przyszło mi do głowy, by zaprosić do zdobycia najwyższego szczytu Alp osoby, które wygrały walkę z rakiem - mówi.

O tym, jak przebiegała wyprawa i zdobywanie szczytu w reportażu opowiada jeden z jej uczestników - Wojtek Samp, który przeszedł trzy operacje guza mózgu i ślinianki przyusznej. On także podkreśla, że w wyprawie nie chodzi o wyczyn sportowy, ale przesłanie "Można wyjść z ciężkiej choroby, realizować się i realizować własne szczyty – marzenia".

Katarzyna Gulczyńska chciałaby z wyprawy uczynić stałą imprezę – coroczne spotkania ludzi chorych na raka na stokach Mont Blanc.

Aby usłyszeć opowieści Wojtka oraz dowiedzieć się, kto jest najbardziej cenioną przez Katarzynę osobą, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Więcej zdjęć z wyprawy oraz sylwetki jej uczestników dostępne na stronie www.montblancexpedition.pl.Reportaż "Szczyty życia" przygotowała Hanna Wilczyńska–Toczko.

Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.

Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.

Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!

(asz)

Polecane