W profilaktyce narkotykowej najważniejsza rodzina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W profilaktyce narkotykowej najważniejsza rodzina
Foto: Glow Images/East News

- Problem polega na tym, że nie jesteśmy dla młodzieży wiarygodni. Należy pokazywać młodym ludziom coś w zamian. Kłopot w tym , że my dorośli: rodzice, nauczyciele nie mamy do zaoferowania nic w zamian – mówi Małgorzata Zembowicz, terapeuta uzależnień.

Posłuchaj

Za, a nawet przeciw 6 kwietnia 2011
+
Dodaj do playlisty
+

Według najnowszych danych CBOS, w porównaniu z poprzednimi latami przybyło w Polsce młodych ludzi sięgających po alkohol i narkotyki. Niedawno została złagodzona ustawą narkotykowa. Krytycy tej nowelizacji zarzucają jej, że do legalizacji niebezpiecznych substancji.  

Anna Radomska z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii tłumaczy nowe zapisy. - Nie możemy mówić tutaj o legalizacji, ani nawet o depenalizacji. Posiadanie narkotyków pozostaje nadal czynem podlegającym karze. Przy spełnieniu określonych przesłanek, które muszą zaistnieć równocześnie, możliwe jest odstąpienie od ukarania zatrzymanej osoby. Osoba ta może posiadać niewielką ilość środka odurzającego na własny użytek, a jednocześnie po dokonaniu przez sąd oceny pod kątem znikomej szkodliwość społecznej czynu, wymiar sprawiedliwości może warunkowo odstąpić od wymierzenia kary.

Gość audycji dodaje też, że poziom spożycia środków odurzających przez polską młodzież ustabilizował się i jest porównywalny z poprzednimi latami.

Według Mariusza Sokołowskiego z Komendy Głównej Policji największą szansę na uchronienie dziecko przed narkotykami ma rodzina. Policja ma najczęściej do czynienia ze skutkami braku dyskusji dzieci z rodzicami.  - Zatrzymujemy bardzo wiele osób, które posiadają niewielką ilość narkotyków i tych mających przy sobie dużą ilość. Zastanawiające jest to, że często, kiedy te osoby są doprowadzane do domów rodzice przeżywają szok, że to dotyczy właśnie ich dziecka. Życzyłbym sobie, aby większość rodziców poświęcała pewien czas na rozmowę z młodym człowiekiem  na temat skutków narkomanii oraz wejścia w konflikt z prawem.  Bardzo często młodzi nie zdają sobie sprawy, że potem tego typu zapis uniemożliwia im realizację niektórych planów życiowych.

Dyrektor szkół i ośrodka dla młodzieży z problemami "Kąt" Łukasz Ługowski dodaje, że niebezpiecznym narkotykiem jest też legalny i oswojony społecznie alkohol.

Małgorzata Zembowicz, terapeuta uzależnień podkreśla, że mówiąc o narkotykach, w tym również o alkoholu należy przedstawić całą prawdę. Zdaniem psycholog, gdyby używki od samego początku były złe prawdopodobnie nikt, by się nie uzależnił.  - Ja podczas zajęć dla młodzieży i rodziców staram się podkreślać, że przy tego typu substancjach najpierw pojawiają się subiektywne, pozytywne efekty. Potem jednak przychodzą straty i one po pewnym czasie przewyższają te pozorne zyski.

Małgorzata Zembowicz  zaznacza, że  najskuteczniejszą profilaktyką wszelkiego rodzaju uzależnień jest nauka konstruktywnego radzenia sobie ze stresem i asertywności. - Powinniśmy zadbać o porządne programy profilaktyczne z szerokim zasięgiem. Nie stawiać  tylko na pogadanki w szkołach.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

Komentarze do audycji można dodawać pod tym artykułem lub na naszym profilu na Facebooku "Trójka - Program 3 Polskiego Radia".

 

Polecane