„Od Cervantesa do Pereza-Reverte'a"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
„Od Cervantesa do Pereza-Reverte'a"
„Od Cervantesa do Pereza-Reverte'a. Adaptacje literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej" Foto: Fragment okładki

To pierwszy tom nowej serii książkowej „Literatura na ekranie". Seria ta to prezentacja dorobku polskiego filmoznawstwa w dziedzinie badań adaptacji filmowych literatury.

„Od Cervantesa do Pereza-Reverte'a. Adaptacje literatury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej" został napisany pod red. prof. Alicji Helman w ramach serii „Literatura na ekranie". Seria analizuje możliwe metody wykorzystania dzieł literackich w filmie, a także przedstawia historię związku literatury z filmem.

Pierwszy  tom serii „Od Cervantesa do Pereza-Reverte'a" poświęcony został literaturze hiszpańskojęzycznej. Oprócz tekstów o „Don Kichocie" i „Klubie Dumas" Pereza-Reverte'a znalazły się w nim m.in. eseje o adaptacjach prozy Blasca Ibáneza, Unamuno, Borgesa czy Marqueza, filmach Wellesa, Saury, Polańskiego i Bertolucciego.

Premierze książki towarzyszy przegląd filmowy w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej (od 8 do 13 kwietnia). W programie znalazły się analizowane w tomie filmy: „Krew na piasku” Freda Niblo z Rudolphem Valentino (pokaz z muzyką na żywo), „Wózek” Marca Ferreriego, „Dziewiąte wrota” Romana Polańskiego i „Przepiórki w płatkach róży” Alfonsa Araua.

W ramach przeglądu 12 kwietnia o godz. 19.00 odbędzie się również spotkanie promocyjne, na którym redaktorki książki prof. Alicja Helman i dr Kamila Żyto przedstawią tom i całą serię, i pokazany zostanie „Mrożony peppermint” Carlosa Saury.

Wydawca: Fundacja KINO

Polecane