Wróżenie z bąbelków szampana, czyli jak kiedyś witano Nowy Rok?
2024-12-28, 15:12 | aktualizacja 2024-12-31, 13:12
Sylwester i nowy rok nadchodzą wielkimi krokami. To także czas wróżb, które miały powiedzieć, co nas czeka w przyszłości.
W dzisiejszych czasach zabawa sylwestrowa i świętowanie nadejścia nowego roku jest tylko kolejną okazją do zabawy. Jednak jeszcze w okresie przedwojennym żywe były różne tradycje, a wykorzystywano też ten czas, by wróżyć, co się stanie w nadchodzącym roku.
Posłuchaj
Piernik i nalewka, czyli winszowanie ze wzajemnością
Przed wojną istniał zwyczaj, że w sylwestra, albo dzień wcześniej, odwiedzało się swoich krewnych, bliskich, sąsiadów, znajomych, aby "winszować" im nowego roku. Czyli cieszyć się, że nastał nowy rok, a oni nadal są z nami i mają się całkiem dobrze.
- Warto pamiętać, że składanie życzeń wiąże się ze wzajemnością. Trzeba więc pamiętać, że by życzenia, które otrzymujemy np. z okazji nowego roku mogły się spełnić, to musi być wzajemność. Czyli podziękowanie. Dzisiaj mówimy "Dziękuję" albo "Nawzajem", ale kiedyś należało kogoś poczęstować: często to była nalewka i piernik - mówi pisarka Agnieszka Cubała, popularyzatorka historii. - Warto też o tym wspomnieć, że takie wizyty miały być krótkie, maksymalnie 15 minut, bo pamiętajmy, że tych znajomych zazwyczaj było dużo - tłumaczy.
Przeczytaj także
- Sylwestrowe tradycje - jak wita się nowy rok na świecie?
- Skąd się wziął sylwester, czyli o historii zabawy do białego rana
- Sylwestrowe i noworoczne oczekiwania vs. rzeczywistość
- Noworoczne postanowienia. Jak skutecznie wprowadzić je w życie?
Sylwestrowo-noworoczne wróżby i przesądy
Na sylwestra wypiekano specjalne ciasta, które nazywały się "nowelatka", szczodraki", "bochniaki". Były też "byczki", ciasteczka w kształcie różnych zwierząt. Te ostatnie można było użyć do wróżb: kładło się je pod talerzyk i co kto wyciągnął, to mu się w przyszłym roku trafiało.
W starym roku trzeba było też spłacić długi i pogodzić się z tymi, do których miało się żal. Ale też ani w sylwestra, ani w nowy rok nie można było sprzątać. Wierzono bowiem, że jeśli sprząta się w sylwestra, to można z domu wymieść szczęście, podobnie było ze sprzątaniem w nowy rok.
Srebrna kąpiel i czerwona bielizna
- Jeśli chcemy mieć dobrą zabawę sylwestrową, dobry nowy rok i powodzenie, to musimy mieć nowe stroje (…) najlepiej kupić sobie nową bieliznę, oczywiście - czerwoną. Poza tym warto mieć własnego szampana z którego możemy sobie wróżyć: jeżeli pijemy toast na nowy rok i bąbelki, które lecą w górę są regularne, proste, to znaczy, że ten rok będzie nam płynął dobrze, szczęśliwie i bez przygód - opowiada gościni. - Wskazana jest również przed zabawą sylwestrową kąpiel w srebrze, czyli kąpiel ze srebrną monetą. Wcześniej musimy się więc zaopatrzyć w srebrną monetę - wskazuje.
- To jest fajne, że nie zdajemy się na los, ale mamy sprawczość - dodaje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gościni: Agnieszka Cubała (pisarka, popularyzatorka historii)
Data emisji: 28.12.2024
Godzina emisji: 8.36
pr/mg