Pierwsze wodowanie SS Sołdka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwsze wodowanie SS Sołdka
SS SołdekFoto: źr. Wikipedia.org

Jest październik 1949 roku. W pierwszy rejs z Gdańska do Szczecina rusza SS Sołdek. To pierwszy po II wojnie światowej zbudowany całkowicie w Polsce statek pełnomorski.

Posłuchaj

Pierwsze wodowanie SS Sołdka
+
Dodaj do playlisty
+

Media podkreślają, że pierwszy rejs Sołdka to wydarzenie, które poruszyło wszystkich. Prace przy budowie statku rozpoczynają się we wrześniu 1987 roku, powstaje w Stoczni Gdańskiej.

Statek otrzymuje imię na cześć przodownika pracy, trasera stoczni Stanisława Sołdka. Matka chrzestną jest Helena, żona robotnika. Niesienie bandery ma miejsce na szczecińskich Wałach Chrobrego.

Polskie Radio relacjonuje całą uroczystość. Pierwszy na mostek wszedł minister żeglugi Adam Rapacki. Gdy mija piętnaście lat od chwili wodowania Sołdka i rozpoczęcia normalnej pracy przez zakład w roku 1963 Polskie Radio odwiedza Stocznię Gdańską, w której praca wre.  Wśród wykonanych przez nią statków znajduje się, miedzy innymi, dwadzieścia osiem kolejnych rudowęglowców.

Inżynier Sołdek mający już za sobą epizod poselski w latach 1952-56 mówi reporterowi, że dzisiejsze przeżycie przypomina mu dzień wodowania statku z jego imieniem. Pięć lat później, w połowie września 1968 roku SS Sołdek ma problemy. Wysyła sygnał SOS. W czasie silnego sztormu na Bałtyku do maszynowni parowca wdziera się woda. Akcja ratownicza kończy się sukcesem.

Statek pływa jeszcze przez kilkanaście lat. Opuszczenie bandery następuje 30 grudnia 1980 roku. Od lipca 1985 roku Sołdek jest eksponatem w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku.  

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

(dmc)

Polecane