Nieco zapomniany, ale wciąż groźny - HIV w Polsce nie odpuszcza
2024-12-06, 12:12 | aktualizacja 2024-12-06, 12:12
Epidemia HIV ciągle trwa. W zeszłym roku w Polsce stwierdzono 2 879 nowych zakażeń. To więcej niż w latach ubiegłych. Dziś zakażenie wirusem nie jest już wyrokiem śmierci, ale trzeba pamiętać, że jak najwcześniejsze badania, mogą nam uratować życie i sprawić, że nie zachorujemy na AIDS, a będziemy jedynie bezobjawowymi nosicielami wirusa.
AIDS we współczesnym świecie nie budzi już takiej grozy jak przed laty. Czy to oznacza, że epidemia osłabła na tyle, że stała się mniej istotna? Nic z tych rzeczy. Jak się okazuje, liczba zakażeń na świecie, w tym także w Polsce od kilku lat stale rośnie...
Posłuchaj
Oswojony HIV
O AIDS ostatnio mówi się niedużo. To dlatego, że metody leczenia osób zakażonych na wirusem HIV są naprawdę skuteczne. Nie oznacza to jednak tego, że walka z wirusem została już wygrana.
- Na świecie żyje z wirusem HIV ponad 40 milionów osób - mówi dr Anna Marzec-Bogusławska, epidemiolożka. - Od początku pandemii zakaziło się ponad 80 milionów. 40 milionów zmarło z przyczyn związanych z HIV-AIDS. W europejskim regionie Światowej Organizacji Zdrowia, obejmującym 53 kraje, w zeszłym roku wykryto 113 tysięcy zakażeń. W Polsce obserwujemy systematyczny wzrost liczby zakażeń HIV. W 2023 roku zarejestrowano ponad 2800 zakażeń. W tym roku jest to już ok. 2000 - dodaje.
Przeczytaj także
- Pieniądze to nie jest prosta sprawa: jakie mają dla nas znaczenie i wartość?
- Depresja, to... znikanie. Polska zmaga się z kryzysem
- Coraz więcej przypadków przemocy wobec kobiet. To problem, który przestał być ukrywany
- Osoby, które żyją z HIV w większości mają się dobrze, zakładają rodziny i prowadzą zwyczajne życie - dodaje dr Agata Stola, psychoterapeutka. - Jednak cały czas, poziom ich stygmatyzacji jest wysoki. Duża jest także niewiedza społeczna o tym, że osoby, będące nosicielami HIV biorą skuteczne leki i dzięki temu mogą nigdy nie zachorować na AIDS. Gdyby badania na HIV stały się elementem powszechnej profilaktyki, moglibyśmy powiedzieć, że już dziś wygraliśmy z AIDS. Dla mnie jednak temat HIV zakończy się dopiero wtedy, gdy osoby żyjące z wirusem, przestaną podlegać stygmatyzacji - dodaje.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: Anna Marzec Bogusławska (dyrektorka Krajowego Centrum ds. AIDS) oraz dr Agata Stola (psychoterapeutka i seksuolożka, autorka kampanii Projekt Test, a także certyfikowana doradczyni ds. AIDS)
Data emisji: 5.12.2024
Godzina emisji: 20.08
dm