Adam Szłapka: priorytetem polskiej prezydencji w UE jest bezpieczeństwo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Europa musi zdać sobie sprawę z tego, że trzeba wziąć odpowiedzialność za przyszłość i bezpieczeństwo - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Szłapka z KO, minister ds. Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo europejskie w różnych aspektach będzie priorytetem polskiej prezydencji we Wspólnocie - podkreślił Adam Szłapka.

- Mamy szereg wyzwań, które stoją przed Europą i całym światem zachodnim. Mamy wojnę w Ukrainie, trudną sytuację na Bliskim Wschodzie i zmianę instytucjonalną w USA. To moment, kiedy Europa musi zdać sobie sprawę z tego, że trzeba wziąć odpowiedzialność za przyszłość i bezpieczeństwo. Słowo bezpieczeństwo będzie przez wszystkie przypadki odmieniane w czasie naszej prezydencji - powiedział.

Ochrona granic i przemysł obronny

Minister ds. europejskich zapowiedział, że Polska będzie się starała przekonać inne kraje między innymi do wsparcia ochrony zewnętrznych granic Unii.

- Bezpieczeństwo to ochrona granic, wzmocnienie potencjału przemysłu obronnego i wspólne inicjatywy jak Tarcza Wschód, obrona zewnętrznej granicy UE (…) Chodzi o to, by przekonać naszych partnerów, że to priorytety - bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne. Mamy do czynienia z aktami sabotażu, musimy blisko współpracować, to też bezpieczeństwo informacyjne i ekonomiczne - wymieniał minister.

Polityk był też pytany o relacje ze Stanami Zjednoczonymi i współpracę na linii UE-USA. - Nie uważam, że USA stracą zainteresowanie Europą, choćby ze względów gospodarczych. To jest zbyt duży i ważny rynek. Położenie, także ze względów bezpieczeństwa USA i całego świata zachodniego, jest strategiczne. Europa graniczy z Rosją, leży na ważnych szlakach handlowych, jest blisko Bliskiego Wschodu, to ważna rzecz - stwierdził Adam Szłapka.

Posłuchaj

25:26
Adam Szłapka o polskiej prezydencji w UE (Bez uników/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Prezydencja kieruje pracami Rady nad unijnym ustawodawstwem oraz dba o ciągłość działań Unii, porządek procedur legislacyjnych i współpracę państw członkowskich. Państwa członkowskie, które sprawują prezydencję po sobie, ściśle współpracują w grupach po trzy. System ten został wprowadzony w 2009 roku na mocy traktatu lizbońskiego.

***

Audycja: Bez uników
Prowadzący: Renata Grochal
Gość: Adam Szłapka (minister ds. Unii Europejskiej)
Data emisji: 4.12.2024
Godzina emisji: 8.13

pg/PR3/iar

Polecane