Krew potrzebna od zaraz. Kto może zostać krwiodawcą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krew potrzebna od zaraz. Kto może zostać krwiodawcą?
Dawcą krwi może zostać osoba w wieku 18-65 lat, która waży minimum 50 kilogramówFoto: AnnaStills/Shutterstock

- Latamy w kosmos, z dnia na dzień jesteśmy coraz silniejsi technologicznie, a sztucznej krwi nie ma. Nic nie wskazuje na to, by znaleziono takie rozwiązanie, więc krwi potrzeba - podkreśla Michał Mikołajczyk, prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. W dniach 22-26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa, krew warto jednak oddawać o każdej porze roku. Tym bardziej, że brakuje jej w całym kraju.

Jak zaznacza gość radiowej Trójki krew wciąż jest potrzebna w placówkach medycznych. - Ciągle są wypadki komunikacyjne i operacje planowane, więc ciągle potrzebni są krwiodawcy. Tym 200 tys. ludzi mówimy dziękuję, tak trzymajcie; tym, którzy już nie mogą oddać krwi, również ogromnie dziękujemy. Z drugiej strony mówimy "zobaczcie, warto oddać krew" - tłumaczy Michał Mikołajczyk.


Posłuchaj

6:07
Krew potrzebna od zaraz. Kto może zostać honorowym krwiodawcą? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Krew potrzebna w całej Polsce

Ze względu na trwający sezon infekcyjny w całym kraju mamy do czynienia niedoborami krwi. Zapotrzebowanie jest różne, jednak każda ilość jest na wagę złota. - Na stronach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Narodowego Centrum Krwi można znaleźć wszystkie odnośniki. Są tak zwane peaki zapotrzebowania; to bezapelacyjnie okres wakacyjnych i zimowych urlopów - wyjaśnia rozmówca Roberta Grzędowskiego.

- Nie czekajmy na święta czy wakacje. W zależności od sytuacji różne grupy krwi są potrzebne - apeluje Michał Mikołajczyk. - Nie ma grup lepszych, gorszych czy rzadszych. Z medycznego punktu widzenia oczywiście tak jest, ale dla potencjalnego dawcy to nie ma znaczenia. Każda krew jest warta oddania, bo różni są biorcy - podkreśla prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. - Mamy w nawyku pisać noworoczne postanowienia; wpiszmy sobie, że oddam krew. A poważnie mówiąc wakacje to ten czas, kiedy krwi najbardziej potrzeba. Może czas urlopu to ten moment, kiedy warto się odważyć. Oczywiście jest to bezpieczne dla zdrowia potencjalnego dawcy i odpowiednio opisane - dodaje.

Czytaj także

Jak przygotować się do oddania krwi?

Oddanie krwi nie jest skomplikowaną procedurą. Wystarczy odpowiednio się przygotować i zabrać dokument tożsamości. Przede wszystkim sprawdźmy najbliższy punkt poboru krwi. Michał Mikołajczyk dodaje, by przed oddaniem krwi zjeść również delikatny posiłek. - Zjedzmy go wieczorem i nawadniajmy się (ok. 2 litry płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi - red.). Nie jedzmy nic ciężkiego i tłustego; rano też zjedzmy delikatne śniadanie. Nie trzeba przychodzić na czczo - radzi ekspert.

Jeśli oddajemy krew po raz pierwszy powinniśmy również zarezerwować sobie więcej czasu wolnego. - Zarezerwujmy sobie na pierwszy raz około godziny, bo wszystko jest poprzedzone badaniami. Natomiast samo oddawanie krwi, co do zasady 450 ml, to około kwadransa - podpowiada gość Trójki.


Krwiodawstwo w Polsce; autor: Mateusz Krymski/PAP Krwiodawstwo w Polsce; autor: Mateusz Krymski/PAP

Kto nie może oddać krwi?

Dawcą krwi może zostać osoba w wieku 18-65 lat, która waży minimum 50 kilogramów. Do tego istotny jest stan naszego zdrowia, który oceni lekarz w punkcie poboru. Ponadto krwiodawcą może zostać osoba:

  • U której ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, akupunktury, o ile nie została wykonana przez wykwalifikowaną osobę przy użyciu jałowych jednorazowych igieł,
  • Które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • W ciągu ostatnich 4 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Oprócz tego w dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębiania oraz nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, jednak należy poinformować o ich przyjmowaniu osobę kwalifikującą). Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Szczegółowe informacje o tym, kto może zostać dawcą krwi, są dostępne m.in. na stronie Narodowego Centrum Krwi.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Gość: Michał Mikołajczyk (prezes Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża)
Data emisji: 25.11.2024
Godzina emisji: 7.13

qch/PR24/mat. informacyjne Narodowego Centrum Krwi

Polecane