Trzeba zachęcić ludzi, żeby się badali - przykład dali radiowcy Trójki
2024-11-21, 20:11 | aktualizacja 2024-11-22, 20:11
Spirometria to nieinwazyjne, krótkie badanie, dające natychmiastowy wynik, więc nie trzeba się go bać, bo może pomóc we wczesnym zdiagnozowaniu różnych chorób płuc. Radiowcy postanowili dać przykład i wybrali się na profilaktyczną kontrolę. Wszystko zarejestrował trójkowym mikrofonem Jacek Frentzel.
Spirometria jest jednym z podstawowych badań kontrolujących układ oddechowy. Może wykryć m.in. ewentualne przesłanki rakowe już na wczesnym, niemal bezobjawowym etapie choroby, co jest kluczowe w leczeniu nowotworów.
Posłuchaj
- Spirometria to jest badanie, które sprawdza pojemność życiową płuc. Mierzy to, co się mieści między naszym najgłębszym wdechem a wydechem. Sprawdza też przepływ powietrza w drogach oddechowych, czy nie ma tam jakiejś przeszkody - mówi Monika Franczuk, pulmonolożka.
Zaburzenia tych parametrów mogą wystąpić w przebiegu różnych chorób płuc. W przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), to może być jeden z najwcześniejszych sygnałów, obiektywnie mierzalnych, że ta choroba się rozwija.
- Wynik uzyskany w czasie pierwszej sekundy wydechu odnosimy do pojemności życiowej - objętości powietrza, jaką pacjent wydmuchuje z płuc po maksymalnym wdechu. Badanie powinno wykazać około 80 procent tego, co się mieści między najgłębszym wdechem a wydechem. Jeśli tak jest, to oznacza, że w drogach oddechowych nie ma żadnej przeszkody - wyjaśnia Monika Franczuk.
W Polsce umiera rocznie 15 tys. chorych na Obturacyjną Przewlekłą Chorobę Płuc (POChP). Rak płuc zabija rocznie prawie 23 tys. Polaków.
Czytaj także:
- Festiwal Niewinni Czarodzieje - stołeczna moda na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte
- Pokolenie Z: czego szuka i oczekuje na dzisiejszym rynku pracy?
- Nie czekaj - reaguj. Nasze działanie może uratować życie dziecka
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 21.11.2024
Godzina emisji: 18.13
dm