Festiwal Niewinni Czarodzieje - stołeczna moda na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte
2024-11-21, 18:11 | aktualizacja 2024-11-21, 19:11
Podobieństwa współczesnych warszawian z tymi, którzy budowali stolicę w latach serialu "Czterdziestolatek"? Pozornie bardzo się różnią, ale jednak mają dużo wspólnego. Festiwal Niewinni Czarodzieje zwraca uwagę właśnie na te różnice i podobieństwa. W programie festiwalu m.in. koncerty, musical improwizowany, dancing, silent disco, monodram Anny Seniuk oraz wiele spotkań, dyskusji i warsztatów.
Tegoroczny festiwal Niewinni Czarodzieje, to most między przeszłością a teraźniejszością, między Warszawą lat siedemdziesiątych a współczesną stolicą. To opowieść o mieście, które podobnie jak Stefan Karwowski z "Czterdziestolatka", przechodzi transformację i mierzy się z kryzysami.
Hasłem tegorocznego festiwalu jest "Na karuzeli życia", nawiązujący właśnie do serialu "Czterdziestolatek.
Posłuchaj
"Na karuzeli życia"
Podczas tegorocznego festiwalu organizatorzy starają się przyjrzeć "inżynierom Karwowskim" sprzed pięćdziesięciu lat, a także nam - współczesnym "czterdziestolatkom", bo tych bohaterów łączy więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka...
Czytaj także
- Pokolenie Z: czego szuka i oczekuje na dzisiejszym rynku pracy?
- Centrum Nauczania Zdalnego, czyli nauczyciele na zastępstwa
- https://trojka.polskieradio.pl/artykul/3448138,nie-czekaj-reaguj-nasze-dzialanie-moze-uratowac-zycie-dziecka
O festiwalu w audycji Zapraszamy do Trójki opowiadał Jan Ołdakowski. dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, organizator Festiwalu "Niewinni Czarodzieje".
- Można powiedzieć, że w Warszawie lata osiemdziesiąte są modne - mówi Jan Ołdakowski. - Festiwal też jest w jakimś sensie postmodernistyczny, bo bawi się pewną konwencją i ja przywołuje. "Czterdziestolatek" powstał w połowie dekady Gierka. Uznaliśmy, że jest w nim coś intrygującego. Mimo oczywistych różnic, jest też wiele podobieństw, bo ten serial opowiada o ludziach, którzy budują Warszawę, wierząc w postęp i rozwój. Gdyby nie wojna za naszymi granicami, to bylibyśmy teraz w podobnej sytuacji. Ba za zmieniającą się Warszaw a, kryje się satysfakcja ludzi, którzy tu przyjechali. To też podobne jest do Warszawy powojennej, bo dziś około połowa warszawian nie urodziła się w stolicy. warszawa ciągle przyciąga nowych ludzi, premiuje kreatywność i talent - dodaje. dodaje.
XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje 2024, który rozpoczął się 20 listopada stolicy. potrwa do 1 grudnia.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, organizator Festiwalu "Niewinni Czarodzieje")
Data emisji: 21.11.2024
Godzina emisji: 16.43
dm