Stuknęła nam osiemnastka!
2024-11-19, 21:11 | aktualizacja 2024-11-19, 21:11
Coming of age... Wszyscy świetnie znamy bóle i rozterki towarzyszące dojrzewaniu, nic więc dziwnego, że to temat zawsze aktualny i poruszający dla twórczyń i twórców oraz widzek i widzów na całym świecie.
W naszej kulturze osiemnastka to swoista cezura – oficjalny moment uzyskania prawa głosu, możliwości decydowania o swoim życiu i współdecydowania o losach świata. Według nas każdy, kto pracował przy naszym festiwalu i doświadczył bezpośrednio 18 lat jego dorastania i dojrzewania, ma w sobie coś z superbohaterki i superbohatera! Po tylu latach nie boimy się brzemienia odpowiedzialności, jesteśmy gotowi iść własną drogą, a co za tym idzie... także popełniać błędy (własne błędy).
Chcemy też, aby 18. ŻUBROFFKA była pełnym miłości hołdem złożonym zarówno szaleństwom młodości, jak i rytuałowi przejścia i próbie odnalezienia siebie. Zapowiada się kilka wyjątkowych, bardzo osobistych, nacechowanych intensywnymi emocjami i dźwiękami festiwalowych dni, będzie więc wspaniale, jeżeli spędzicie je razem z nami!
Do stworzenia urodzinowej czołówki oraz głównego projektu graficznego tegorocznego festiwalu zaprosiliśmy Sandera Joona, zaś identyfikację wizualną w oparciu o jego koncepcję przygotowała graficzka Izabela Sroka.
Sander Joon to estoński animator uwielbiający absurdalne historie z przesłaniem. Wyreżyserował takie nagradzane filmy krótkometrażowe, jak: "Velodrool", "Moulinet", "Sounds Good" i "Sierra", która jest pierwszą estońską animacją nominowaną do Oscara! Wykładał animację w Estonian Academy of Arts. W 2023 roku został uhonorowany przez prezydenta Estonii nagrodą Young Cultural Figure za wkład w kulturę swojego kraju.
Co przygotowaliśmy w ramach tegorocznego Festiwalu?
Inauguracja ŻUBROFFKI to zawsze niezwykłe wydarzenie. W tym roku, w ramach filmowo-muzycznego otwarcia wyruszymy razem z Alicją w surrealistyczną podróż na drugą stronę lustra! Do powstałej w 1915 roku pierwszej długometrażowej filmowej adaptacji "Alicji w Krainie Czarów" (reż. W.W. Young) zagra na żywo Dorian Concept - przekraczający gatunki austriacki wirtuoz syntezatorów, eksperymentalnie łączący elektronikę z jazzem, ambientem i muzyką klubową!
Inaugurujący ŻUBROFFKĘ pokaz to wstęp do prawdziwego filmowego maratonu! O nagrody w dziesięciu konkursach Festiwalu powalczą 102 filmy wyłonione z ponad 1100. zgłoszeń z całego świata. Do zdobycia jest Grand Prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Dzieciaki, Młodzi, Music video, Midnight Shorts i Na skraju).
Krótkie metraże w trzech konkursach polskich i dwóch międzynarodowych oceni międzynarodowe Jury w składzie: Douwe Dijkstra, holenderski filmowiec i artysta wizualny (jego film "Neighbour Abdi" zdobył wiele nagród na świecie, w tym Grand Prix ubiegłorocznej ŻUBROFFKI), pochodząca z Podlasia, a obecnie mieszkająca w Wielkiej Brytanii reżyserka i animatorka Ewa Smyk (jej "Homebird" zdobył nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach, trafił też na long listy Oscarów® i BAFTA) oraz polski reżyser Grzegorz Dębowski (twórca filmu "Tyle co nic", jednego z największych zwycięzców 48. Festiwalu Filmowego w Gdyni).
Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.
Filmy z pogranicza eksperymentu oraz wideoartu w konkursie Na skraju ocenią: ukraińska reżyserka Nastia Naumenko, grecka dziennikarka Marina Zigneli oraz polska artystka Laura Pawela.
Swoje nagrody przyzna także Młode Jury pod przewodnictwem krytyka filmowego Sebastiana Smolińskiego, jury polskich dziennikarzy: Joanna Najbor, Mateusz Demski i Igor Kierkosz oraz jury dziennikarzy zagranicznych: Maria Eleonora Mollard (Włochy), Vassilis Economou (Grecja) i Călin Boto (Rumunia).
Widzowie ŻUBROFFKI również będą oceniać filmy. Najmłodsi w konkursach Dzieciaki i Młodzi, zaś dorośli w konkursach Music video i Midnight Shorts. Festiwalowa publiczność tradycyjnie przyzna też nagrodę Dzikiego Żubra, ufundowaną przez firmę DrTusz, a niezależny dystrybutor filmów New Europe Film Sales nagrodzi najbardziej obiecującego twórcę / twórczynię z Europy Środkowej i Wschodniej.
Oprócz filmów konkursowych widzowie ŻUBROFFKI zobaczą specjalnie przygotowane sety filmowe, m.in. na temat "uroków dorastania" oraz różnych odcieni współczesnego ojcostwa, antywojenne animacje oraz kolejną odsłonę skierowanego do seniorów zestawu "Wszystkie kolory jesieni życia". Wezmą udział w trzech śniadaniach filmowych (podlaskim, latynoskim oraz specjalnej biesiadzie żubrów przybliżającej historię naszego festiwalu), w seansie filmów jednominutowych połączonych z morsowaniem oraz pokazie filmów festiwalowego jury. Pokazom towarzyszyć będą rozmowy z twórcami, odbędą się też panele dyskusyjne.
ŻUBROFFKA to także energetyczne wydarzenia muzyczne! Po konkursowym pokazie wideoklipów wystąpi Piernikowski - raper, wokalista, współzałożyciel zespołów NP i Syny, jeden z najbardziej nowatorskich artystów polskiej sceny elektronicznej.
W ramach kolejnej, kultowej już imprezy, ŻUBROFFKA goes TECHNO, na scenie Famy pojawią się: mieszkający w Berlinie Yanamaste (Gruzja), miłośniczka klasycznych brzmień techno Aetha, podlaski duet Pharaoh Horses oraz DJ i współtwórca festiwalu Up to Date - Dtekk. Podczas sobotniej fiesty tropikalne rytmy i elektroniczne perełki zaserwuje nam argentyński duet Klik & Frik, zaś pochodząca z Londynu, a mieszkająca w Berlinie miłośniczka afrykańskich brzmień didżejka Juba mocno podkręci atmosferę. Obszańska b2b Dziedzic zaprezentują wszystko to, co najlepsze w rytmach Amazonii i Afryki, a całą imprezę mistrzowsko spuentuje łącząca wpływy z całego świata Kitty Sarcasm!
ŻUBROFFKA nie zapomina o swojej edukacyjnej roli. Podczas warsztatów "EMOCKI, czyli dobranocki o emocjach", które poprowadzi animatorka Julia Szmyt, dzieciaki pozwolą wyszaleć się swoim emocjom, a potem "ułożą je do animowanego snu". Młodzież weźmie udział w warsztatach "Halucynacje równoległe" (AI w projektowaniu i procesach kreatywnych w fotografii i filmie), prowadzonych przez artystę wizualnego Kobasa Laksę, a członkowie Młodego Jury w warsztacie "Krytyka filmowa, czyli jak dokarmiać swoją kinofilię?" pod kierunkiem krytyka filmowego Sebastiana Smolińskiego.
W ramach Festiwalu zostanie także zaprezentowana wystawa "Postrzyżyny" Michała Solarskiego i Tomasza Liboski. Autorzy - balansując między fotografią dokumentalną, a kreacyjną - udokumentowali w niej własne wspomnienia z dzieciństwa. Tytuł nawiązuje do obrzędu w kulturze dawnych Słowian, czyli rytualnego obcięcia włosów chłopcu, po którym stawał się on pełnoprawnym członkiem rodziny i przechodził spod opieki matki pod kuratelę ojca. Było to swoiste przekroczenie pewnej granicy, inicjacja, wejście do świata dorosłych.
Serdecznie zapraszamy!
Festiwal zrealizowany z dotacji MIASTA BIAŁEGOSTOKU
Organizator: BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY - DKF "GAG"
Więcej informacji: www.zubroffka.pl, www.facebook.com/zubroffka