Sikora bogatka - ptasi dżentelmen pod krawatem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sikora bogatka - ptasi dżentelmen pod krawatem
Sikorka bogatkaFoto: ArtMediaFactory/Shutterstock.com

Czarny pasek na brzuchu sikor bogatek świadczy o pozycji społecznej tych ptaków. Im jest on szerszy i wyraźniejszy, tym ptak jest ważniejszy w stadzie. 

Podobno "klient w krawacie jest mniej awanturujący się"... To zdanie z kultowego filmu "Miś" sprawdza się także w świecie sikor. I właśnie sikorom był poświęcony kolejny odcinek cyklu "Wśród Zwierząt". 


Posłuchaj

4:00
Sikora bogatka - ptasi dżentelmen pod krawatem (Wśród Zwierząt/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Krawat świadczy o pozycji społecznej sikor 

Czarny pasek na brzuchu sikor bogatek to nie tylko efektowny element upierzenia tych ptaków. To także znak, w jakim miejscu hierarchii społecznej stada znajduje się dany osobnik. Im jest on wyraźniejszy i szerszy, tym pozycja danej sikory jest wyższa. Można to zauważyć m.in. przy karmnikach, gdzie ptaki w eleganckich "krawatach" mają pierwszeństwo w dostępie do pokarmu. 

Czytaj także: 


Ten niewielki ptak, wielkością zbliżony do wróbla, jest bardzo efektownie upierzony. W jego ubarwieniu dominuje kolor żółty, z elementami bieli, szarości i czerni. Bogatki mają czarne czapeczki i krawaty (podłużne paski wzdłuż brzucha). Sikory bogatki można spotkać m.in. w miejskich parkach i na osiedlach obfitujących w zieleń. 
Pożywieniem sikorek bogatek są owady, owoce oraz nasiona. Wiele osób decyduje się na ich dokarmianie w okresie zimowym. Jest to doskonałą okazją do obserwacji zachowania tych ptaków. Jako ptaki zimujące w Polsce sikory bogatki łączą się w stada z innymi gatunkami, co ułatwia im przetrwanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Warto pamiętać, że sikory są w naszym kraju pod ścisłą ochroną.

- Większość bogatek, które zimują w naszym kraju, to samce - mówi dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego. - Samice w większości odlatują, a samce zostają i pilnują swoich terytoriów. Tworzą męskie, koczujące grupy, do których dołączają się m.in. modraszki i inne gatunki ptaków. Bogatki, które wypinają pierś i pokazują swój "czarny krawat", to samce dominujące. Nikt z nimi nie szuka sprzeczki i ustępuje im miejsca. Dzięki temu nie dochodzi do żadnych kłótni. Te, które mają małe krawaty, czasami się kłócą ze sobą - dodaje. 


W każdy piątkowy poranek ok. godz. 7.50 w cyklu "Wśród Zwierząt" jego autorzy będą zdradzać kolejne tajemnice zwierząt żyjących dziko i w ogrodach zoologicznych.

Doktor Andrzej Kruszewicz poza tym, że jest dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego i zna wiele sekretów swoich podopiecznych, jest też ornitologiem i lekarzem ptaków. Stara się pokazać zwierzęta z mniej znanej strony, opowiadać o ich złożonej psychice, uczuciach i bardzo bogatym życiu społecznym.



***

Tytuł cyklu: Wśród Zwierząt
Autorzy cyklu: Dariusz Pieróg i Andrzej Kruszewicz
Data emisji: 15.11.2024
Godzina emisji: 7.49 

dm/wmk

 


Polecane