Reklama

reklama

Miłość do ojczyzny i patriotyzm - jak je rozumieć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miłość do ojczyzny i patriotyzm - jak je rozumieć?
Jak współcześnie powinniśmy rozumieć patriotyzm?Foto: Shutterstock/Gleb Usovich

Często możemy usłyszeć, że ktoś uważa się patriotę i kocha swój kraj. Co to jednak oznacza? Jak na co dzień możemy pokazywać, że ojczyzna jest bliska naszemu sercu? Z okazji Święta Niepodległości odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy w "Zagadkowej Niedzieli".

- Cywilny patriotyzm polega na tym, żeby każdy, kto czuje się obywatelem kraju, w którym żyje, rozumiał, że ma swoje obowiązki i swoje prawa. To wszystko jest napisane w konstytucji. Musimy znać swoje prawa i obowiązki, aby móc o ten kraj zadbać tak, aby był bezpieczny. Najważniejszą sprawą jest wolność. Wolność kraju to podstawa do tego, żebyśmy czuli się bezpiecznie - opowiadała Wanda Traczyk-Stawska, psycholożka i działaczka społeczna, działaczka Polskiego Państwa Podziemnego w czasie II wojny światowej, członkini Armii Krajowej i Szarych Szeregów.


Posłuchaj

53:13
Miłość do ojczyzny i patriotyzm - jak je rozumieć? (Zagadkowa Niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czym jest patriotyzm?

W rozmowie z Katarzyną Stoparczyk działaczka społeczna zaznaczyła, że jej pokolenie, z doświadczeniami z wojny, chce przekazywać tę świadomość młodszym obywatelom. - Przede wszystkim jednak najważniejsze jest, abyśmy potrafili kochać ten kraj; żebyśmy byli Polakami z wyboru i rozumieli, na czym polega nasza wolność do tego, by wybrać ojczyznę. Bo ojczyzna to miejsce, które się wybiera. Nie zgadzam się z tym, że ktoś, kto dopiero teraz przyszedł i zakochał się w Polsce, nie może być jej obywatelem - podkreśliła. 

Jak okazywać miłość do ojczyzny?

- Myślę, że miłość do ojczyzny polega między innymi na służbie. To służba między innymi swoim sąsiadom; ludziom, którzy są w potrzebie. Ważne, żebyśmy umieli obronić tego człowieka, którego nie chcą przyjąć, bo jest inni niż wszyscy. Abyśmy potrafili też być ze sobą solidarni - podkreśla Wanda Traczyk-Stawska.

Czytaj także

Gościnią "Zagadkowej Niedzieli" była również Maria Ruddick. Opowiedziała ona między innymi o pracy aktorskiej i o tym, co można wyrazić głosem. Warto nadmienić, że artystka zdobyła Mistrzostwo Polski w Naśladowaniu Ptaków, oraz potrafi "przemówić" głosem wielu zwierząt i przedmiotów. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Goście: Maria Ruddick (aktorka), Wanda Traczyk-Stawska (psycholożka i działaczka społeczna, działaczka Polskiego Państwa Podziemnego)
Data emisji: 10.11.2024
Godzina emisji: 9.08

qch

Polecane