Dyskryminacja kobiet na rynku pracy
2024-10-31, 23:10 | aktualizacja 2024-11-07, 16:11
Czy, a jeśli tak, to dlaczego, kobiety zarabiają mniej od mężczyzn? Czym jest luka płacowa i dlaczego w Polsce jest ona dużo niższa niż w wielu zachodnich krajach? Czy jawność płac może być skutecznym narzędziem do wyrównania zarobków kobiet i mężczyzn?
Kobiety zarabiają mniej w Polsce i mniej na świecie. Jak wynika z raportu Eurostatu, luka płacowa wynosi w naszym kraju ok. 4,5 procent. Tymczasem w Europie jest to o wiele więcej: np. w Niemczech lub Słowacji wynosi aż 17-18 procent.
Posłuchaj
Luka płacowa może się powiększać
- Jeżeli chodzi o lukę płacową w Europie, to średnio wynosi ona ok. 13 procent. I gdybyśmy chciały czekać, aż ona się wyrówna samoczynnie, to ktoś obliczył, że trzeba by czekać ok. 120 lat. Więc ta luka płacowa istnieje: są zawody bardziej sfeminizowane i bardziej zmaskulinizowane - i one są lepiej płacone - mówi radczyni prawna Katarzyna Sarek-Sadurska, partnerka zarządzająca kancelarii PEOPLE & LAW. - Co więcej, luka w całej Europie się powiększa. I duży wpływ na jej zwiększenie miał COVID. Jest obawa, że te działania, które widzimy na rynku pracy, będą tę lukę powiększać - stwierdza.
Kiedy pojawia się problem?
Okazuje się, że lukę płacową dostrzega 67 procent kobiet i tylko 39 procent mężczyzn. - Mnie to nie zaskakuje. Zaskakuje mnie, że prawie 70 procent kobiet dostrzega, że zarabia mniej niż mężczyźni. Bo nie lubimy czuć się dyskryminowani/dyskryminowane: lubimy mieć poczucie, że zarabiamy dobrze, zarabiamy godnie - tłumaczy. - Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy dowiadujemy się, ile zarabia kolega/koleżanka na tym samym stanowisku. I jeżeli zarabiamy od tej osoby mniej, to zasadnie możemy sobie postawić pytanie: "dlaczego?". I czy to jest uzasadnione, sprawiedliwe? Wtedy zaczynamy się czuć dyskryminowanie… - wskazuje.
Czytaj także:
- Szkolne trudy dzieci z niepełnosprawnościami. Jak (nie) działa polski system edukacyjny
- Prawne aspekty procesu uzgodnienia płci w Polsce
- Tymczasowy areszt - rozwiązanie, które wciąż jest nadużywane w Polsce
***
Tytuł audycji: Ludzka Sprawa
Prowadzi: Sylwia Gregorczyk-Abram
Gościni: Katarzyna Sarek-Sadurska (radczyni prawna, partnerka zarządzająca kancelarii PEOPLE & LAW)
Data emisji: 31.10.2024
Godzina emisji: 23.05
pr/wmkor