Rzecz o rzeczach… "Historia ze śmietnika" – reportaż Magdy Skawińskiej
Rozmowa o… rzeczach, które nadal znajdują mieszkańcy zachodniej Polski, nierzadko zastanawiając się, do kogo należały. Bo właśnie w rzeczach może być zapisana historia ich poprzednich właścicieli i… historia świata, którego już nie ma.
Mieszkanie bohatera reportażu "Historia ze śmietnika"
Foto: Magda Skawińska
Błażej, bohater reportażu Magdy Skawińskiej "Historia ze śmietnika", od lat przeszukuje kontenery ze śmieciami. Znajduje tam prawdziwe skarby - stare książki, dawne fotografie, przedwojenne szkło, obrazy, biżuterię, srebrne sztućce.
Błażej mieszka we Wrocławiu, z którego po II wojnie światowej wyjechali Niemcy, a przybyli Polacy. Wyjeżdżający nie mogli zabrać wszystkiego, wiele rzeczy pozostało. Przejęli je nowi mieszkańcy. Przesiedleńcy ze wschodu i centralnej Polski przywieźli ze sobą tylko nieliczne, najcenniejsze pamiątki.
Jaką pustkę chce wypełnić Błażej, szukając rzeczy należących do dawnych mieszkańców Wrocławia? O czym chce pamiętać i jakie wspomnienia te przedmioty wywołują?
Czytaj także:
- Pogrom oświęcimski 1981 – historia nieopisana
- Codzienność taksówkarza: opowieść zawarta w muzyce i reportażu
- Student... bezdomny. Reportaż Alicji Głów "Gdzieś mieszkać trzeba"
Gościnią poniedziałkowego "Klubu Trójki – Audiodokumentu" była dr Karolina Ćwiek-Rogalska. Rozmawialiśmy o historii, która naznacza przedmioty codziennego użytku.
Karolina Ćwiek-Rogalska jest bohemistką i etnolożką, pracuje w Polskiej Akademii Nauk i specjalizuje się w antropologii krajobrazu, pograniczach kulturowych oraz przesiedleniach ludności niemieckojęzycznej z Polski i Czechosłowacji po 1945 roku.
***
Na reportaż Magdy Skawińskiej "Historia ze śmietnika" oraz audycję "Klub Trójki – Audiodokument" w poniedziałek (28 października) o godz. 20.05 zaprosiła Anna Dudzińska.
dm