Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Trójka również jest na miejscu
2024-10-25, 12:10 | aktualizacja 2024-10-25, 20:10
Stolica czekała na ten budynek 20 lat. W piątek, 25 października, MSN otwiera swoje podwoje, a raczej wielkie szklane drzwi. Święto otwarcia potrwa aż 16 dni, a przez pierwszy weekend Trójka będzie nadawać z budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Jeszcze na etapie wyboru koncepcji gmach wzbudzał kontrowersje. Teraz, kiedy już stoi i można go dokładnie obejrzeć, a także wejść do środka, nadszedł czas weryfikacji. Czy warszawiacy polubią tę prostą, białą bryłę?
Posłuchaj
MSN: zakłócenie wyobrażenia
Opinie na temat budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej są naprawdę skrajne. Dlaczego? – Właściwie każdy nowy, duży obiekt wzbudza kontrowersje, bo jest po prostu… nowy. Staje w jakimś miejscu i zakłóca nasze wyobrażenie o tym, jak ta przestrzeń wygląda. Zakłóca też nasze marzenia, bo każdy pewnie ma marzenie o innej Warszawie, innym budynku, innej przestrzeni: wszystko wydaje się niewystarczające – tłumaczy Ewa Porębska, krytyczka architektury.
Wymagające sąsiedztwo
Sąsiedztwo tak charakterystycznej bryły, jaką jest Pałac Kultury i Nauki, jest naprawdę wymagające. – Muzeum Sztuki Nowoczesnej odnosi się w konkretny sposób do PKiN-u, czyli jest jego całkowitym przeciwieństwem, i to należy docenić. Wg mnie jedynym sposobem na to, żeby w jakikolwiek sposób rozmontowywać siłę Pałacu Kultury i Nauki, jest budować przekaz architektoniczny na przeciwieństwach – stwierdza Filip Springer, reporter zajmujący się architekturą. – Jeżeli Pałac Kultury jest ogromny, ornamentowany z każdej możliwej strony, ma rozrzeźbioną bryłę, to muzeum jest odwrotnością – wskazuje.
Skrajne opinie
Warszawiacy reagują na bryłę budynku MSN w bardzo różny sposób. – Jest kontrast, ale to wynika z różnicy lat: naturalne jest, że budowle, które powstały jakiś czas temu, będą się różniły od tych nowych. Ale myślę, że to jest dobre zestawienie – mówi młody człowiek, wspierając pośrednio opinię Springera. – Bez wdzięku, zupełnie nienawiązujące do otoczenia: dla mnie po prostu brzydka forma architektoniczna – ripostuje zapytana warszawianka.
– Mam wrażenie, że ciężko dogodzić Polakom, bo do wszystkiego możemy się przyczepić. Jeżeli byłoby zrobione na starodawną modłę, też by nie pasowało, bo przecież mamy XXI wiek i nie możemy robić po staremu – podsumowuje inna pani.
Przeczytaj także:
- W kontrowersyjnie kobiecym różowym kolorze, czyli sztuka Marii Pinińskiej-Bereś
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej: raport z placu budowy
- "Plan Tysiącletni". Historia elektryfikacji polskiej wsi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Trójka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Festiwal otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej potrwa 16 dni. Trójka zameldowała się w gmachu natychmiast po jego otwarciu i będzie sprawdzać, jak czują się w nim eksponaty oraz zwiedzający.
Przez najbliższy weekend Trójka będzie nadawać z nowego gmachu MSN przy Marszałkowskiej 103. W piątek (25 października) będą to Agnieszka Obszańska i "Terra Kultura" oraz Piotr Metz z "Pierwszą Trójką – Listą Przebojów". W sobotę (26 października) Katarzyna Borowiecka i jej "Wszystko Wszędzie Teraz", a w niedzielę (27 października) zamelduje się Krzysztof Łoniewski i jego sportowa ekipa "Trzeciej Strony Medalu".
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autorka materiału reporterskiego: Anna Dudzińska
Data emisji: 25.10.2024
Godzina emisji: 6.49
pr