Jola Richter-Magnuszewska: mówiąc o pozytywnych rzeczach, wzmacniamy to, co pozytywne
2024-10-10, 20:10 | aktualizacja 2024-10-10, 21:10
Ilustratorka i pisarka książek dla dzieci Jola Richter-Magnuszewska z mężem Maciejem są miłośnikami piękna natury i jej dzikości. Domowe i leśne zwierzęta, bliskie otoczenie przyrody jest dla nich niekończącym się źródłem zdumienia. Co też przelewane jest później na papier.
Wraz z synami i gromadką zwierząt mieszkają na skraju Beskidu Niskiego, w drewnianej chacie otoczonej lasem.
Posłuchaj
Jak w przyrodniczym filmie
– Ten dom nie jest przypadkowy: to było zawsze nasze marzenie, żeby mieszkać w drewnianym domu. Często, jak sobie siedzimy na tarasie z tym widokiem na przestrzeń, to jak w filmie przyrodniczym możemy obserwować przyrodę – mówi bohaterka reportażu. – Często widać latające orliki krzykliwe. Celowo zostawiliśmy kalinę czerwoną blisko domu, bo zimą mamy stada gili czy grubodziobów – opowiada.
Dzieci zmieniają świat
Kobieta w swoim ilustratorskim dorobku ma około 40 książek dla dzieci, w tym sześć autorskich, między innymi "Rok na targu", "Zwierzakopedia" czy "Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach". Ta ostatnia zdobyła w 2021 roku Nagrodę Czytelników w Konkursie "Przecinek i Kropka" na najlepszą książkę dziecięcą i wyróżnienie w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na najpiękniejszą książkę roku.
– Mam odczucie, że robiąc książki dla dzieci, nie skupiam się na złych rzeczach. Nie pokazuję, jak jest źle, tylko patrzę w jasną stronę. Bo uważam, że w dzieciach jest nadzieja i to one zmienią świat, nie my dorośli. My możemy im tylko coś pokazać, zainspirować – tłumaczy. – Natomiast nie znam osoby, która przez to, że się ją negowało, stała się lepszym człowiekiem. Tylko jeżeli będziemy mówić o pozytywnych rzeczach, wzmacniamy to, co pozytywne – stwierdza.
Przeczytaj także:
- Jola Richter-Magnuszewska: przyroda nie jest groźna, jeśli traktuje się ją z szacunkiem
- Magiczny zakątek uratowany przez mieszkańców [POSŁUCHAJ]
- Z miłości do książek i piękna natury. Reportaż "Otuleni lasem"
- Biebrza – polska Amazonka, wyjątkowe miejsce w naszym kraju i Europie
Więcej pokory życia
Swoją najnowszą książkę "Puszcza. Opowieści karpackich buków" zadedykowała sędziwym drzewom, które nie doczekały utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. – Takie drzewo żyje 600 lat, czasami 1000, jak cis. A nasze ludzkie życie – 80 lat – to jest nic, prawda? Nie mamy tej pokory, tej perspektywy… – wskazuje Jola Richter-Magnuszewska. – Mam w sobie więcej pokory do życia i większe pogodzenie się z czasem dlatego, że mieszkam z dala od cywilizacji – dodaje.
***
Tytuł reportażu: Zbieramy zachwyty
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 10.10.2024
Godzina emisji: 18.41
pr/wmkor