"Trenowane" genetycznie bakterie
2024-10-10, 12:10 | aktualizacja 2024-10-10, 15:10
W kolejnym odcinku "Pikniku Naukowego" Monika Suszek zajęła się tematem genetycznie modyfikowanych bakterii, które mogą być przydatne dla człowieka.
Posłuchaj
Bakterie to nie tylko patogeny wieszczące choroby. Są również takie bakterie, które są przydatne dla człowieka. Można je także odpowiednio genetycznie "wytrenować" i użyć w przemyśle farmaceutycznym.
Posłuchaj
Bakterie można oswoić
Z bakteriami żyjemy od wielu tysięcy lat. Najwyższy czas, aby przestać się ich obawiać i zacząć wykorzystywać ich właściwości. Po prostu trzeba je "wytrenować".
- Krótka historia Nagród Nobla
- Czy możliwości druku 3D są nieograniczone?
- Jak się zabezpieczyć przed telefonami, które nas podsłuchują?
- To tresowanie bakterii trwa już wiele, wiele lat - mówi dr Maria Mazurkiewicz-Pisarek z Politechniki Warszawskiej. - Już 4 tysiące lat p.n.e. w Chinach bakterie były wykorzystywane do produkcji serów, procesów fermentacji, kiszonek, sosów sojowych. Po odkryciu struktury DNA i opracowaniu metody PCR zaczęła się rozwijać biotechnologia. W szybki i łatwy sposób zaczęliśmy powielać geny i tworzyć odpowiednie geny - dodaje.
- Cały czas z tego korzystamy, to jest nieodzowny element naszej pracy z bakteriami - dodaje Magdalena Janczewska. - Bakterie mają taką dwojaką naturę, bo można je jednocześnie kochać i ich nie cierpieć. Nasze wytresowane bakterie już się przydają w produkcji wielu medykamentów. W bakteriach jest produkowana m.in. insulina, hormon wzrostu czy toksyna botulinowa. Tworzymy coraz bardziej skomplikowane bakterie, zmieniamy je tak, aby zjadały to, co jest niekorzystne dla człowieka - dodaje.
***
Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 10.10.2024
Godzina emisji: 10.30
dm/wmkor