Uratowana poetka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uratowana poetka
Dobra komunikacja na linii lekarz – pacjent bardzo pomaga w skutecznym leczeniuFoto: Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

"Uratowana poetka" to tytuł pierwszego odcinka "Onko Story", nowego cyklu na antenie radiowej Trójki. Jest to opowieść pacjentki o braku dobrej komunikacji z lekarzem, ucieczce z niechcianego szpitala, strachu, poszukiwaniach właściwego lekarza. Oprócz niej w studiu pojawia się chirurg onkolog, który wyjaśnia podstawowe pojęcia z dziedziny raka piersi, opowiada o metodach leczenia i sposobach podejścia do pacjentów.

U Elżbiety Rygasiewicz mniej więcej dekadę temu zdiagnozowano nowotwór piersi. Trafiła na leczenie do jednego z warszawskich szpitali, w którym jednak nie czuła się komfortowo. Doskwierały jej m.in. trudności w komunikacji z prowadzącą ją lekarką.

– Na moje pytanie, dlaczego chemia, a nie operacja, usłyszałam: "Pani sobie nawet nie wyobraża, co pani tam ma, i pani się w ogóle na tym wszystkim nie zna". Nie miałam szansy na żadną odpowiedź, która dałaby mi jakieś wytłumaczenie. Wiedziałam, że muszę szukać czegoś więcej – wspomina pani Elżbieta.

Posłuchaj

42:47
Uratowana poetka, czyli udana walka z rakiem piersi (Onko Story/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ostatecznie pacjentka dostała się pod opiekę dr. Piotra Furgi. On sam przyznaje, że nie tylko sam pacjent ma prawo do pełnej informacji o stanie swojego zdrowia, ale że jest to także w interesie lekarza. - Uważam, że wtedy łatwiej się takiego pacjenta prowadzi. On ma świadomość poszczególnych etapów leczenia. Nawet krótka, rzeczowa rozmowa dużo daje – mówi gość audycji.

Breast Unit na ratunek pacjentom

Dr Furga jest kierownikiem Oddziału Chirurgii i Rekonstrukcji Piersi w Wojskowym Instytucie Medycznym. Tłumaczy, na czym polega funkcjonowanie projektu zwanego Breast Unit.

– Pacjent ma ten komfort, że każdy etap leczenia może wykonać w jednym miejscu: od diagnozy, po leczenie onkologiczne i rozpoczętą już w dniu przyjęcia do szpitala rehabilitację. Pomiędzy oddziałami szpitalnymi jest dobry przepływ informacji. Co środę zbieramy się w szerokim gronie i omawiamy każdego pacjenta, planujemy dalsze leczenie, które przyniesie jak największą korzyść.

– W tej chwili decyzja, jak leczyć pacjenta, nie należy wyłącznie do chirurga czy onkologa. Lepiej naradzić się w kilka osób i przyjąć jednolity plan leczenia. To pomaga, bo wiemy, jakie są kolejne kroki – mówi rozmówca Agnieszki Trzeciakiewicz.

"Onko Story" na antenie Trójki

W październiku, miesiącu świadomości raka piersi, radiowa Trójka rozpoczyna cykl rozmów na tematy onkologiczne. Z danych podawanych przez WHO wynika, że nowotwory są po chorobach układu krążenia najczęstszą przyczyną śmierci. Z przewidywań organizacji wynika, że na raka zachoruje co piąty człowiek na świecie, spośród nich zaś umrą co dziewiąty mężczyzna i co dwunasta kobieta. Badania pokazują również, że liczba chorujących wzrasta z roku na rok.

Statystyki to jedno, ale za każdym przypadkiem choroby stoi człowiek i jego historia. Trudno zrozumieć, dlaczego choroby nowotworowe są tabuizowane – chcemy to zmienić.

Niełatwe historie, nietuzinkowi goście

Autorką nowego Trójkowego cyklu jest Agnieszka Trzeciakiewicz, od lat związana z Polskim Radiem, prezeska onkologicznej Fundacji Sztuka Leczenia im. Gabrieli Kownackiej. – Agnieszka przyszła do mnie z gotowym pomysłem na program, a do tego opowiadała o nim tak przekonująco, że zapragnęłam od razu, by nasze radio włączyło się w narrację, która ma szansę realnie wpłynąć na życie wielu osób – mówi Agnieszka Szydłowska, dyrektorka radiowej Trójki.

"Onko Story" to niełatwe historie i nietuzinkowi goście. W cyklu audycji swoimi doświadczeniami dzielą się pacjenci w różnym wieku, słuchamy o metodach leczenia akademickiego i niekonwencjonalnego. Wybitnej klasy specjaliści udzielają porad oraz odpowiadają na trudne pytania.

Rak to nie wyrok

Podpisujemy się pod hasłem, że rak to nie wyrok, bo chociaż nie wiadomo, jak będzie, to… patrzymy w przyszłość. W audycji jest śmiech przez łzy, poczucie humoru jako terapia, rozbijanie stereotypów i oswajanie strachów. 

Wśród wybitnych specjalistów znajdują się lekarze czynnie pracujący z pacjentami, m.in.: profesorowie onkologii, chirurdzy onkolodzy, radiolodzy, rehabilitanci, dietetycy, patomorfolodzy.

***

Tytuł audycji: Onko Story
Prowadzi: Agnieszka Trzeciakiewicz
Goście: Elżbieta Rygasiewicz (była pacjentka onkologiczna), dr Piotr Furga (kierownik Oddziału Chirurgii i Rekonstrukcji Piersi w Wojskowym Instytucie Medycznym)
Data emisji: 9.10.2024
Godzina emisji: 23.05

kc/kmp

Polecane