Malarska wprawka, która stała się jednym z najbardziej uwielbianych obrazów świata
W tym odcinku Jarosław Jarry Jaworski może doprowadzić do tego, że runą Państwa dotychczasowe przekonania na temat Vermeera van Delft. Jeżeli uwielbiacie obraz "Dziewczyna z perłą" (Haga, Maurithuis, ok. 1665) – nie czytajcie, nie słuchajcie!
Słynna "Dziewczyna z perłą" w wersji wygenerowanej przez AI
Foto: Shutterstock AI Generator
Jarry opowiedział bowiem wstrząsającą prawdę o tym obrazie. Bardziej wstrząsającą, niż gdyby polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mistrzostwa świata! Tą prawda jest fakt, że gdy powstawała, była obrazem bez znaczenia. Taką… wprawką malarską.
Mona Lisa Północy
Dzisiaj "Dziewczyna z perłą" jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych obrazów na świecie. Uwielbienie jest tak ogromne, że doczekała się nawet określenia "Mona Lisa Północy".
A tymczasem w czasach Vermeera za takie obrazy jak "Dziewczyna…" dawano grosze i nie traktowano poważnie. Skąd więc dzisiejsza sława tego płótna? Kluczem jest punkt widzenia.
Zapomniany mistrz
Autorem „Dziewczyny z perłą”, nb. jeszcze do 1995 roku nazywanej „Dziewczyną w turbanie”, jest Jan Vermeer van Delft, a właściwie Johannes Vermeer, XVII-wieczny malarz holenderski, uznawany za mistrza nastroju i wykorzystywania subtelnej gry świateł. Przez niemal dwa wieki zapomniany, został odkryty dopiero w drugiej połowie XIX wieku i od tego czasu zaczyna się zawrotna kariera jego obrazów. A tych nie ma zbyt wiele, zaledwie 34. Jak się można domyślić, ich cena jest zawrotna. Z drugiej jednak strony trudno zweryfikować ich wartość, bowiem rzadko pojawiają się na rynku.
Przeczytaj także
- Obraz jako zemsta? Frans Hals i regentki z Haarlemu
- Berthe Morisot i tajemnica obrączki
- Mela Muter i zagadka upiornej twarzy
***
Tytuł audycji: Trzecia Strona Obrazu
Autor audycji: Jarosław Jaworski
Data emisji: 7.10.2024
Godzina emisji: 11.15
pr