Holender, M.Rutte oficjalnie nowym sekretarzem generalnym NATO. Stery (drewniany młotek podarowany przez Islandię w 1963) przekazał mu Norweg, J.Stoltenberg, który stał na czele Sojuszu dekadę. Na czele listy priorytetów, jak mówił Rutte, jest Ukraina @PR24_pl pic.twitter.com/DwiW6rwuxQ
— Beata Płomecka (@bplomecka) October 1, 2024
"Ludzie": Beata Płomecka, nasz człowiek w Brukseli
2024-09-30, 23:09 | aktualizacja 2024-10-01, 12:10
Beata Płomecka od lat opowiada na antenach Polskiego Radia o tym, co dzieje się w stolicy Unii Europejskiej. Przemierza korytarze w Brukseli i Strasburgu, rozmawia z najważniejszymi politykami Wspólnoty. Relacjonuje szczyty, spotkania Komisji, wyjaśnia zawiłości prawa. Można wręcz powiedzieć, że o UE wie wszystko i zbudzona w nocy, potrafiłaby – bez chwili namysłu – opowiedzieć, czym w ostatnich latach żyła Europa.
Ale przecież praca to nie wszystko! Co robi, gdy nie informuje naszych słuchaczek i słuchaczy o nowych pomysłach czy decyzjach Ursuli von der Leyen, Roberty Metsoli czy eurodeputowanych oraz komisarzy? Jak odpoczywa od wielkiej polityki? I, co równie ważne, jak patrzy na Polskę z oddali? O tym – i wielu innych sprawach – Michał Nogaś rozmawiał w audycji "Ludzie" z Beatą Płomecką, korespondentką Polskiego Radia w Brukseli.
Posłuchaj
Przed dziennikarką teraz wyjątkowe wyzwanie zawodowe. Na korytarzach unijnych instytucji jest gorąco; powstaje nowa Komisja Europejska, której skład poznamy być może do końca roku. Natomiast w styczniu swoją prezydenturę w UE rozpoczyna Polska. - Przez pół roku będzie, mam nadzieję, jeszcze więcej tych informacji unijnych na antenach Polskiego Radia. Takie przewodnictwo zdarza się raz na 14 lat. Ostatnia prezydencja Polski była w 2011 roku, więc to duże wydarzenie. Dla nas, korespondentów, na pewno obciążające, ale nikt tutaj nie narzeka - zapewnia gościni radiowej Trójki.
Czytaj także
- Artur Domosławski: latynoamerykańska literatura i muzyka były dla mnie magnesami
- Elżbieta Cherezińska, królowa powieści historycznych
Z Londynu do Brukseli
Przed rozpoczęciem pracy w Brukseli Beata Płomecka prezentowała informacje z Londynu. Była to współpraca z polską sekcją BBC. - Poznałam fantastycznych ludzi, którzy tam pracowali; bardzo się też rozwinęłam - wspomina dziennikarka.
Z Polskim Radiem jest natomiast związana od 1998 roku. Swój warsztat szlifowała w Szkole Dziennikarskiej Polskiego Radia, praktykowała w Informacyjnej Agencji Radiowej. - Bardziej słuchałam radia niż oglądałam telewizję, co teraz jest już dla niektórych oczywistością. Od zawsze lubiłam radio - opowiada Beata Płomecka.
Rozmówczyni Michała Nogasia zaznacza, że często informacje, które dostarcza z Brukseli, rodzą się w bólach. To kwestia złożonych opisów w komunikatach UE czy potrzeba pełnego zrozumienia, i przełożenia na prosty język, danych tematów. - Jeżeli uda mi się coś powiedzieć zrozumiałym językiem i wyjaśnić, o co chodzi w danej informacji, to czuję satysfakcję - przyznaje.
***
Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 30.09.2024
Godzina emisji: 23.08
qch