Konkurs Podcast Roku im. Janusza Majki: nominacje dla redaktorów Trójki!
2024-09-30, 18:09 | aktualizacja 2024-09-30, 19:09
Dwa podcasty tworzone przez dziennikarzy radiowej Trójki otrzymały nominację do nagrody Podcast Roku im. Janusza Majki. Szansę na wyróżnienie mają nagrywane przez Katarzynę Stoparczyk "116 111" oraz "Królestwo Roślin" Pawła Sztarbowskiego.
Posłuchaj
Nominowany w kategorii "Nauka, edukacja, technologia" cykl "116 111" wystartował w marcu tego roku. Tytuł jest numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, który od 15 lat prowadzi fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży są w centrum naszych zainteresowań.
Audycję prowadzi Katarzyna Stoparczyk – znana słuchaczom Trójki chociażby za sprawą "Zagadkowej Niedzieli". Na potrzeby nowego cyklu dziennikarka spotkała się w radiowym studiu z młodzieżą oraz konsultantami i konsultantkami na co dzień odbierającymi zgłoszenia od dzieci i młodzieży. Powstał ważny i mądry program. Z jednej strony w cyklu możemy usłyszeć o problemach, z którymi stykają się najmłodsi i nastolatkowie, z drugiej – autorka i jej goście zapewniają merytoryczne wsparcie dorosłym opiekunom, którzy często nie wiedzą, jak reagować na problemy dotykające ich dzieci.
Posłuchaj
Od początku kwietnia 2024 roku, w co drugą niedzielę, na antenie Trójki i w podcastach Polskiego Radia możemy natomiast przenieść się do "Królestwa Roślin", które otrzymało nominację w kategorii "Debiut".
Cykl tworzony przez Pawła Sztarbowskiego (na co dzień wicedyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie) ma na celu jak najszerzej rozumianą promocję życia wśród roślin. Zarówno w sensie praktycznym, poradnikowym – ich uprawy w ogrodach, na balkonach, w domach, na działkach, ale też w sensie filozoficznym i psychologicznym – jako potężnego, niedocenianego przez nas królestwa, dzięki któremu żyjemy i możemy przetrwać, a także w sensie kulturowym – jako motywu dla historii sztuki i kultury.
Z kolei wspomniany już tytuł podcastu Kasi Stoparczyk "116 111" jest numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Podcast porusza problemy, z jakimi borykają się najmłodsi i nastolatkowie, oferując jednocześnie merytoryczne wsparcie dla ich opiekunów, którzy często nie wiedzą, jak reagować na trudności dotykające ich dzieci. Wśród omawianych tematów znajdują się m.in. niebezpieczne znajomości w Internecie, przemoc, agresja rodziców oraz problemy w szkole.
- Od trzech lat przychodzą do mnie, do Trójki dzieci, które zmierzyły się z czymś, z czym nigdy nie powinny się mierzyć. W momencie kiedy ja patrzę w oczy takiemu młodemu człowiekowi, to serce się kraja. Każde skrzywdzone dziecko, to skrzywdzony cały świat - mówi Katarzyna Stoparczyk.
- Jeżeli chodzi są rośliny to emocje są zupełnie inne. To taka przestrzeń oddechu - dodaje Paweł Sztarbowski. - Natomiast w każdej mojej audycji powracają tematy katastrofy ekologicznej czy bioróżnorodności. Okazuje się, że od tych bieżących spraw nie zawsze da się uciec.
>>> Posłuchaj wszystkich podcastów radiowej Trójki <<<
Konkurs Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Inicjatywa upamiętnia zmarłego w 2021 roku redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie.
Zwycięzców czwartej edycji konkursu poznamy 30 listopada podczas Gali Finałowej w Rzeszowie. Do 11 listopada można głosować na podcasty na stronie www.podcastroku.pl
***
qch/kmp/rk/dm