W Polsce wciąż kochamy robić... przetwory
2024-09-28, 13:09 | aktualizacja 2024-09-28, 13:09
Robienie przetworów to nie chwilowa moda, w wręcz... narodowa tradycja. Mimo wielu zmian technologicznych i społecznych, ta babcina tradycja nie zanikła. Jesienne przygotowywanie przetworów wciąż cieszy się w naszym kraju dużą popularnością.
Robiły je nasze babcie, mamy, a teraz robimy je my... i wielce prawdopodobne, że tę tradycję robienia domowych przetworów przejmą po nas nasze dzieci. Choć młodzi raczej zbyt często przetworów nie robią, ale z wiekiem mogą zmienić swoje podejście.
Posłuchaj
Przetwory - łącznik pokoleń?
Zgodnie z wynikami badania Barometr Providenta, w tym roku co najmniej 78 procent polskich gospodarstw domowych będzie przygotowywało słoiki z przetworami Królować będą... ogórki kiszone. Na drugim miejscu znalazły się owocowe dżemy i konfitury.
A mogłoby się wydawać, że przy obecnych cenach owoców, warzyw, energii to się po prostu nie opłaca. Jednak robienie przetworów to nasza narodowa tradycja z dziada pradziada.
- "Składniki szerokiego uśmiechu" w zdrowej diecie. Co jeść, by być szczupłym i szczęśliwym?
- Zdrowa dieta dla biegaczy i nie tylko. Co jeść zimą?
- Zielone złoto Czech to... chmiel
- Okazuje się, że ponad trzy czwarte Polaków preferuje domowe przetwory - mówi Karolina Łuczak z rzeczniczka prasowa Providenta. - Uwielbia je ze względu na smak i walory ekologiczne, no bo wiemy co w tych naszych słoikach siedzi. Trzecim elementem jest tradycja przenoszenia smaków z dzieciństwa do własnej rzeczywistości. W tym roku aż 78 procent Polaków deklaruje, że przygotuje przetwory na zimę. W wiśkszości będą to warzywa i owoce z domowych ogrodów, ale także z produktów zakupionych na bazarach - dodaje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 28.09.2024
Godzina emisji: 7.31
dm