#RaportPowodziowy
— Trójka – Program 3 Polskiego Radia (@RadiowaTrojka) September 19, 2024
Prezydent Wrocławia przekazał, że odbudowane zostały rezerwy worków i piasku. Trwa wzmacnianie wałów na wysokości oczyszczalni ścieków na Janówku. "Ta infrastruktura krytyczna także jest pilnowana i dodatkowo wzmacniania poprzez ten wał" - podkreślił. pic.twitter.com/3gHfkmxiVK
Co zabrała powódź i jak radzą sobie mieszkańcy zalanych terenów?
2024-09-19, 11:09 | aktualizacja 2024-09-19, 11:09
Jakie zniszczenia pozostawiła po sobie powódź? Mieszkańcom zalanych terenów w wielu przypadkach zabrała nie tylko dorobek całego życia, ale też bezcenne pamiątki. Relacje reporterskie z terenów po przejściu wielkiej wody.
Fala powodziowa dotarła do Wrocławia. Maksymalny poziom Odry na stacji Trestno osiągnął ponad 6 metrów. To o około metr mniej niż podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. Prognozy wskazują, że taki poziom wody będzie utrzymywał się nawet do dwóch dni. W okolicach Wrocławia do Odry wpada wiele innych rzek: Widawa, Oława, Ślęza, Bystrzyca, które dodatkowo zwiększają zagrożenie powodziowe.
Krajobraz po powodzi
Na terenach, przez które przeszła już fala powodziowa, trwa wielkie sprzątanie i powolny powrót normalnego funkcjonowania miast i wsi. Jest to jednak bardzo trudne. W związku z powodzią na południowym zachodzie kraju w czwartek rano bez prądu pozostawało około 14 tysięcy odbiorców.
Czytaj także:
- Dorzecze Odry. Stany alarmowe przekroczone na 57 stacjach
- Powódź w Polsce. "Raport powodziowy" na trzech antenach Polskiego Radia
- Spotkanie w częściowo zalanym mieście. Reportaż "Nysa za rzeką"
- Głuchołazy po powodzi. Są takie miejsca, że lecą łzy – reportaż
Powódź uszkodziła liczne zabytki
Z powodu powodzi ucierpiały nie tylko budynki mieszkalne czy drogi, ale też wiele zabytków, jak choćby stary most w Oławie, kościoły w Kłodzku i Jaworze oraz zespół parkowo-zamkowy w Pszczynie. Czy są to nieodwracalne straty, sprawdził Kuba Witkowski.
Posłuchaj
Foto vor und nach dem #Hochwasser in der polnischen Stadt #Klodzko #Polen #Poland pic.twitter.com/5190oT5Xn8
— Der Rattenfänger (@Rattenfangernet) September 18, 2024
Raport z Kotliny Kłodzkiej
Paweł Pawlica wybrał się do niemal całkowicie odciętego od świata Nowego Gierałtowa i sprawdził, jak radzą sobie po przejściu fali powodziowej mieszkańcy.
Posłuchaj
Lądek-Zdrój po przejściu wielkiej wody
Tętniący życiem festiwalowym Lądek-Zdrój w niczym nie przypomina miasta sprzed kilku dni. Trwa naprawianie tego, co zniszczyła powódź. Do Lądka-Zdroju wybrał się Bartek Bielecki.
Posłuchaj
[🔴 NA ŻYWO] Fala kulminacyjna przeszła przez Oławę. Miasto liczy straty. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo 🔻https://t.co/TFSelzFvh5
— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) September 19, 2024
Raport z Oławy
Za Oławą już najtrudniejsze chwile, jednak straty wyrządzone przez powódź są ogromne. O sytuacji w tym mieście - Patryk Kuniszewicz.
Posłuchaj
Bądź na bieżąco
Codziennie na trzech antenach: Jedynce, Trójce i Polskim Radiu 24 w godz. 12.00-13.00 oraz 16.00-19.00 emitujemy specjalny "Raport powodziowy" Polskiego Radia. Informacje dotyczące powodzi można znaleźć w aktualizowanym na bieżąco artykule o walce z wielką wodą. Do końca tygodnia "Klub Trójki" będzie poświęcony sytuacji powodziowej. Będziemy mówić, kogo i w jaki sposób wspierać. Zaproszeni goście podzielą się z nami swoimi doświadczeniami.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzący: Robert Grzędowski
Autorzy materiałów: Paweł Pawlica, Bartosz Bielecki, Patryk Kuniszewicz i Kuba Witkowski
Data emisji: 19.09.2024
Godziny emisji: 6.00-9.00
IAR/dm/wmkor