Reklama

reklama

Powódź w Polsce. Relacje z zalanych wodą terenów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powódź w Polsce. Relacje z zalanych wodą terenów
Centrum Kłodzka zalane przez Nysę Kłodzką Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Polska walczy z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią część kraju. Są ofiary śmiertelne oraz osoby zaginione. O sytuacji powodziowej na bieżąco informujemy w Trójce. 

Dzieci z ponad 350 szkół na terenie południowo-zachodniej Polski nie pójdą dzisiaj do szkół i przedszkoli. Lekcje odwołano ze względu na sytuację powodziową i podtopienia.

Rząd zapowiedział wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Jak Polska walczy z żywiołem, relacjonujemy na bieżąco w Trójce i innych antenach Polskiego Radia


Posłuchaj

5:02
Sytuacja powodziowa w Polsce (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Trwa ewakuacja mieszkańców zalanych terenów w okolicach Kłodzka na Dolnym Śląsku. Największym utrudnieniem dla prowadzących akcję jest brak dostaw prądu i przerwy w połączeniach telefonicznych. 


Posłuchaj

8:23
Sytuacja w Kłodzku - relacja Agaty Król (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Nysie będą dziś zamknięte wszystkie szkoły i placówki opiekuńcze. Władze miasta mają wydać komunikat dotyczący pracy szkół w kolejnych dniach.


Prawie cała Nysa jest odcięta od świata przez powódź. Władze zdecydowały o zamknięciu obu mostów w mieście, do dużej części Nysy nie da się dojechać innymi drogami. Woda zalała wiele ulic i budynków w centrum miasta. Ewakuowano szpital. W Nysie zginął lekarz, były ordynator oddziału tamtejszego szpitala. Mężczyzna wracał wczoraj ze szpitala w Prudniku do Nysy. Jego samochód został znaleziony na jednej z ulic, ale on sam nie dotarł do domu.



Do dotkniętej powodzią Jeleniej Góry dotarła pomoc humanitarna z Niemiec. Przywieziono łóżka, koce oraz przybory higieniczne. Dzięki temu w I Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Kochanowskiego 18 uruchomiony został punkt pobytu dla osób ewakuowanych


Posłuchaj

4:25
Robert Mania z Jeleniej Góry (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Powódź dotknęła także Czechy i Austrię.
W Czechach na szczęście opady nie są aż tak intensywne, jak się obawiano, i jest nadzieja, że nie wpłyną one bardzo mocno na zwiększenie zagrożenia powodziowego w naszym kraju.


Posłuchaj

5:51
Relacja Wojciecha Stobby z Czech (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 


W Austrii od piątku wciąż pada i ma padać aż do wtorku. Z żywiołem walczy ok. 25 tysięcy strażaków. Ewakuację prowadzono nawet w Wiedniu. 

 


Posłuchaj

2:29
Relacja Adama Górczewskiego z Austrii (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

  

  

Jak informuje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, rośnie fala wezbraniowa na Odrze. Hydrolodzy szacują, że jej wielkość może być zbliżona do tej z 1997 roku. W najbliższych godzinach fala wezbraniowa na Odrze może wzrosnąć o kilka metrów.

Dramatyczna sytuacja jest między innymi w miejscowości Nysa. W ciągu ostatnich kilkadziesiąt godzin zalane zostały tam fundamenty części budynków i konieczna była ewakuacja tamtejszego szpitala. Mieszkańcy natomiast czekają na kolejną falę wezbraniową. Poziomu i ciśnienia wody nie wytrzymał zbiornik Topola, co doprowadziło do zwiększenia poziomu wody w Zalewie Paczkowskim. - Wyższe poziomy odnotowano też w biegnącym do Nysy Jeziorze Otmuchowskim. Kolejne na trasie żywiołu jest Jezioro Nyskie, które w zasadzie graniczy z samym miastem - relacjonuje z Nysy reporter Polskiego Radia Michał Fedusio.


Posłuchaj

3:21
Sytuacja w Nysie. Relacjonuje Michał Fedusio (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z żywiołem walczą również Czechy; z kolei w Austrii wystąpiły bardzo intensywne opady deszczu, śnieg i bardzo silne podmuchy wiatru. Sytuację w tych krajach i na południu Polski przedstawił w Trójce Maciej Jastrzębski, który pokonał trasę z Włoch do naszego kraju.


Posłuchaj

8:36
Sytuacja powodziowa w Polsce i Europie. Relacja Macieja Jastrzębskiego (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na nadejście fali przygotowuje się Wrocław - jedno z miast szczególnie poszkodowanych w 1997 roku. W poniedziałek (16.09) odbyło się tam posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka. Ogłoszono wtedy również stan klęski żywiołowej na zmagających się z powodzią częściom województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. O przygotowaniach we Wrocławiu opowiedziała Klaudia Dadura.

- U Wrocławian nie widać paniki, ale nie ukrywają nie pokoju. Słychać głosy, że obawiają się powtórki z 1997 roku - mówiła reporterka Polskiego Radia. 

Posłuchaj

3:40
Wrocław przygotowuje się na nadejście fali. Relacjonuje Klaudia Dadura (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj także: Pomoc materialna dla powodzian. Jak robić to z głową?

W całym kraju prowadzone są zbiórki darów dla powodzian z południowo-zachodniej i południowej Polski. Przydaje się przede wszystkim żywność, środki higieniczne i inne rzeczy, które da się wykorzystać w ośrodkach dla osób ewakuowanych z zagrożonych terenów. Dary przyjmowane są m.in. w placówkach Polskiego Czerwonego Krzyża, a także w urzędach miast czy dzielnic.

Gdzie można wspierać powodzian?

- Na pilną pomoc interwencyjną powodzianom Caritas Polska przekazał 200 tysięcy złotych. Rozpoczęła się też ogólnopolska zbiórka finansowa na stronie caritas.pl. Caritas zbiera też przedmioty, ale jedynie w ilościach hurtowych od firm.

- Specjalną zbiórkę uruchomił również Polski Czerwony Krzyż. Wpłat można dokonywać online poprzez stronę internetową.

- Środki na pomoc zbiera również Polska Akcja Humanitarna. Pieniądze można wpłacać pod tym adresem.

- Wsparcie finansowe dla osób poszkodowanych zadeklarowała także Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak poinformował, że organizacja przeznaczy 40 mln zł na zakup środków pierwszej potrzeby. Ponadto fundacja jest gotowa uruchomić zbiórkę środków.

>>> Zbiórki dla powodzian. Sprawdź, jak możesz pomóc <<<


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzący: Robert GrzędowskiWojciech Zawioła
Data emisji: 16.09.2024
Godziny emisji: 6.00-9.00, 16.00-19.00

IAR/dm/wmkor

Polecane