• Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Karolina Kucharczyk zdobyła złoty medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu w skoku w dal Foto: PKPar/Bartłomiej Zborowski

Paralekkoatletka Karolina Kucharczyk - czterokrotna medalistka paralimpijska w skoku w dal. Złota medalistka w tej konkurencji z igrzysk w Paryżu.

Za nami letnie igrzyska paralimpijskie w Paryżu. W klasyfikacji medalowej triumfowały Chiny, gromadząc imponującą liczbę 220 medali, w tym aż 94 złote.

3:38
+
Dodaj do playlisty
+

23 medale polskich paralimpijczyków w Paryżu

Polska zajęła 16. pozycję w klasyfikacji medalowej. W stolicy Francji zdobyliśmy 23 medale, czyli o jeden mniej niż w Tokio. Medalowa kolekcja naszych paralimpijczyków powiększyła się o 8 tytułów mistrzowskich.
W Paryżu swój czwarty medal paralimpijski zdobyła skoczkini w dal Karolina Kucharczyk. Było to jej trzecie złoto w tej konkurencji. Wcześniej wygrywała w Tokio i w Londynie. W Rio zajęła drugie miejsce. I to właśnie ona była bohaterką kolejnego odcinka "Nowej Wielkiej Piątki" polskiego sportu paralimpijskiego.

Czwarty medal i trzecie złoto igrzysk paralimpijskich

Od igrzysk paralimpijskich w Londynie w 2012 roku, Karolina Kucharczyk nie schodzi z podium paralimpiady. W Londynie wywalczyła złoto w skoku w dal, w Rio było srebro, w Tokio ponownie złoto, a w Paryżu po raz trzeci stanęła na najwyższym stopniu podium igrzysk paralimpijskich w tej konkurencji.

- Jadąc autobusem na stadion w Paryżu, powiedziałam sobie, że muszę do domu przywieźć złoto - mówi Karolina Kucharczyk. - W tym roku miałam dużo kontuzji, nie chciałam w ogóle lecieć na igrzyska. To było dla mnie za dużo. Schudlam 3 kilogramy, ale to wyszło mi chyba na dobre, bo rozbieg był tu bardzo dynamiczny - dodaje.

Karolina Kucharczyk ma także bogatą kolekcję medali z mistrzostw świata i Europy w paralekkoatletyce. Zdobyła trzy tytuły mistrzyni świata oraz jeden wicemistrzyni. Była też trzykrotnie złotą medalistką mistrzostw Europy. Sport pozwolił jej znaleźć sens życia.

- W szkole byłam przezywana, nawet kamieniami we mnie rzucano, naśmiewano się że joystick przyszedł - mówi Karolina Kucharczyk. - Chodziłam do szkoły specjalnej, wpadłam w takie towarzystwo, że zaczęłam palić papierosy, chodziłam na wagary, tłukłam się z chłopakami. Swoją złość wyładowałam w sporcie, wyciszyłam się i weszłam na dobrą drogę - dodaje.