"Scena Teatralna Trójki". Czytamy "Kordiana", gdyż "Słowacki wielkim poetą był"
2024-09-07, 20:09 | aktualizacja 2024-09-08, 09:09
W dniu Narodowego Czytania - tym razem "Kordiana" Juliusza Słowackiego - na "Scenie Teatralnej Trójki" przedstawiliśmy "Kordiana warszawskiego" w adaptacji radiowej i reżyserii Mariusza Malca.
Mariusz Malec wyjaśnia, jakiego klucza użył, adaptując i interpretując ten romantyczny dramat, wydany 190 lat temu w Paryżu. "Kordian warszawski" to próba teatralnej odpowiedzi na pytanie: dlaczego dla pokolenia Kolumbów najważniejszym z trzech wieszczów był Juliusz Słowacki? Czemu jego strofy towarzyszyły powstańcom w 1944 roku?
Ta realizacja to również forma dialogu z postawą Gombrowicza, zasygnalizowaną w "Ferdydurke". Profesor Bladaczka wszak dialoguje na lekcji na temat wielkości Słowackiego z młodzieżą – rówieśnikami bohaterów z Szarych Szeregów.
Premiera słuchowiska odbyła się w Programie 1 PR w 2015 roku, roku debiutu reżysera w Teatrze PR. Po dziewięciu latach Mariusz Malec zwraca uwagę na kontekst wojny w Ukrainie. Po raz pierwszy też zaprosił w 2015 roku do współtworzenia słuchowiska Karima Martusewicza oraz aktorów występujących w roli chóru na wzór antycznego.
Dzisiaj szczególnie ważny jest także udział w premierze sprzed dziewięciu lat Jerzego Stuhra (w mocnym epizodzie), Jerzego Treli oraz Wojciecha Pszoniaka.
Zapraszamy na spotkanie z autorem i reżyserem słuchowiska po jego prezentacji na "Scenie Teatralnej Trójki".
Juliusz Słowacki – "Kordian warszawski"– 7.09.2024, godz. 19.05
Adaptacja: Mariusz Malec
Reżyser: Mariusz Malec
Realizator: Andrzej Brzoska
Autor muzyki: Karim Martusewicz
Wykonawcy muzyki: Karim Martusewicz i Darek Bafeltowski
Obsada:
Paweł Paprocki (Kordian/ Podchorąży), Jerzy Trela (Grzegorz, Osoba Pierwsza i Starzec), Olgierd Łukaszewicz (Szatan/ Doktor/ Szwajcar/ Szyldwach), Jerzy Stuhr (Papież), Wojciech Pszoniak (Mefistofel/ Car), Marek Kalita (Astaroth/ Wielki Książę), Małgorzata Pieczyńska (Imaginacja/ Czarownica, Chmura i Papuga), Katarzyna Dąbrowska (Laura/ Strach), Aleksandra Prykowska (Wioletta/ Strach), Henryk Talar (Prezes/ Osoba Trzecia/ Twór), Katarzyna Godlewska (Archanioł), Łukasz Pracki (Ksiądz), chór Diabłów: Krzysztof Szczepaniak, Klaudiusz Kaufman, Krzysztof Szczerbiński, Wojciech Raszewski; chór Aniołów: Olaf Marchwicki, Filip Rogowski, Maja Kwiatkowska, Maja Konkel
Czas trwania – 45’15”
***
Na "Scenę Teatralną Trójki" w sobotę (7 września) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz (wydawca).
bm/pr/kmp