"Trójka pod Księżycem" – 44. urodziny pozytywnego mitu
2024-08-30, 17:08 | aktualizacja 2024-08-30, 17:08
30 sierpnia 1980 część z 21 postulatów zostaje zaakceptowana podczas rozmów z komisją rządową. Lech Wałęsa nie godzi się na kompromis. MKS żąda uwolnienia więźniów politycznych. 700 zakładów, ponad 700 tys. pracowników strajkuje. Dzień później w ich imieniu MKS podpisuje z komisją rządową dokument końcowy porozumień. Strajk zostaje zakończony.
Posłuchaj
W Trójce pod Księżycem spotykamy się w 44. Rocznicę tworzenia się "pozytywnego mitu". To określenie w 2022 roku zaczęło się rozprzestrzeniać i działać na naszą wyobraźnię dzięki grupie młodych ludzi, którzy tamtego czasu nie mogą pamiętać, a jednak zainicjowali modę na docenienie w naszej najnowszej historii jasnych barw. To twórcy "1989", musicalu rapem opowiadającego o polskiej ósmej dekadzie XX wieku: Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski i Mirosław Wlekły oraz Andrzej Mikosz-Webber. Dwa lata później ukazała się książka trójki twórców musicalu "1989. Pozytywny Mit". A niebawem – premiera płyty z muzyką "1989".
44 lata od momentu zwycięstwa naszego "gestu wolnościowego" powrócimy do opowieści o nim, tej snutej przez ludzi młodszych od "Solidarności" bądź jej rówieśników. Ich opowieść to zapis głosów uczestników tamtych wydarzeń, ale też nie do końca docenianych uczestniczek oraz kobiet towarzyszących działaczom, liderom strajków, opozycji.
Nasze zaproszenie przyjął ponownie Mirosław Wlekły – autor reportaży, dziennikarz, współautor scenariusza musicalu i książki. Połączymy się także z inicjatorem strajku w Stoczni Gdańskiej, bohaterem "1989" – senatorem Bogdanem Borusewiczem oraz z odtwórcą roli Jacka Kuronia w musicalu – Marcinem Czarnkiem.
W kąciku aktualności posłuchamy o wyjątkowej premierze na Scenie Teatralnej Trójki: "Szoszy" Marty Rebzdy wg I. B. Singera. Po siedmiu latach powraca bowiem nasz teatr do Studia im. Agnieszki Osieckiej. Naszymi gośćmi będą reżyser Waldemar Modestowicz oraz kompozytor Piotr Moss. Premiera stanowi część programu Festiwalu Warszawa Singera. Premiera ta zamyka kończący się sezon i zarazem otwiera nowy.
Zapowiemy także wraz z Klarą Bielawką naszą nową lekturę. To z kolei nowa po kilku latach książka Doroty Masłowskiej, zbiór "magicznie" ze sobą powiązanych opowiadań czyli "Magiczna rana".
Rozpędu nabiera nowy cykl "Słowa, słowa, słowa", polegający na interpretowaniu piosenkami słów – kluczy do naszej rzeczywistości, przygotowywany przez Michała Żołądkowskiego. Słowa typują nasi goście. Zapraszamy też Państwa do włączenia się do wspólnej zabawy, bo traktujemy ten cykl mimo wszystko z dystansem, czyli zgodnie z zasadą "pół żartem, pół serio".
I tak kończymy sierpień oraz wakacje 2024, Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.
***
Na "Trójkę pod Księżycem" zapraszamy w piątek (30 sierpnia ) o godz. 0.05.
bm/pr
- KULTURA
- TEATR
- Stocznia Gdańska
- strajki sierpniowe
- 1989
- Scena Teatralna Trójki
- Mirosław Wlekły
- Katarzyna Szyngiera
- Marcin Napiórkowski
- Bogdan Borusewicz
- Waldemar Modestowicz
- Jacek Kuroń
- Piotr Moss
- Studio im. Agnieszki Osieckiej
- Isaac Bashevis Singer
- Marta Rebzda
- Dorota Masłowska
- Michał Żołądkowski
- Barbara Marcinik
- Wojciech Dorosz
- Trójka