Hanna Pałuba o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hanna Pałuba o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Ara Malikian - gwiazda 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera Foto: mat. promocyjne

Ponad 100 wydarzeń kulturalnych podczas 9 dni trwania Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. O festiwalu w audycji "Terra Kultura" opowiadała Hanna Pałuba z Centrum Kultury Jidysz.  

  • Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbywa się corocznie od 2004 roku w stolicy.
  • Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom, która została powołana w 1988 roku z inicjatywy Gołdy Tencer.
  • Celem Festiwalu Singera, jak i Fundacji jest popularyzacja kultury żydowskiej.

Posłuchaj

19:59
Hanna Pałuba o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
+
Dodaj do playlisty
+

 


21. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera wypełni ponad 100 wydarzeń nawiązujących do bogactwa kultury jidysz. Będą wielkie koncerty, kameralne recitale, spektakle, a także ciekawe rozmowy.

Żydowska kultura w stolicy

Festiwal prezentuje żydowską kulturę, sztukę i tradycję w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów. Nie zabraknie też gwiazd z Arą Milikianem na czele. 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera będzie trwał w dniach od 24 sierpnia do 1 września, w wielu miejscach stolicy. A jest promowany także poza nią. 

- Byliśmy już w Biłgoraju, tam rozpoczynaliśmy takim trzydniowym weekendem z kulturą żydowską - mówi Hanna Pałuba z Centrum Kultury Jidysz. - Byliśmy także, tradycyjnie już, w miejscu urodzenia patrona naszego festiwalu, czyli w Leoncinie. Wsi, w której przed wojną mieszkały tylko trzy rodziny polskie, a reszta to były żydowskie. Dziś nie ma tam Żydów, ale dzięki nam rozbrzmiewa tam język jidysz - dodaje.

Polsko-żydowskie dziedzictwo

Festiwal Warszawa Singera to także miejsce spotkań wszystkich tych, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa. Z jednej strony odwołuje się do szeroko rozumianej tradycji żydowskiej, wzbogacanej wpływami różnych miejsc, narodów i społeczności, w których na przestrzeni wieków mieszkali Żydzi, z drugiej - do kultury bardzo współczesnej, inspirowanej zarówno dawnym dorobkiem Żydów, jak i powstającej na gruncie toczącego się nieustannie żywego dialogu w sztuce, literaturze czy muzyce. Umożliwia wspólną dyskusję, wymianę poglądów i wiedzy. Przede wszystkim jednak stara się prezentować innowacyjne projekty z dziedziny muzyki i teatru.


Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Terra Kultura
Prowadzi: Agnieszka Obszańska    
Gościni: Hanna Pałuba (Centrum Kultury Jidysz)
Data emisji: 23.08.2024   
Godziny emisji: 13.05

mat. prasowe / dm

Polecane