Młodzi Polacy odchodzą od Kościoła. Jak to wpłynie na życie społeczne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Młodzi Polacy odchodzą od Kościoła. Jak to wpłynie na życie społeczne?
Słabnie religijność młodych PolakówFoto: Shutterstock/ANDREI_SITURN

W ostatnich latach przyspieszył proces laicyzacji polskiego społeczeństwa, spada też znaczenie Kościoła w życiu społecznym. Z czego to wynika i jakie mogą być tego konsekwencje? O tym rozmawiano w "Klubie Trójki".

  • Kościół katolicki odgrywa coraz mniejszą rolę w życiu społecznym Polaków.
  • Najszybciej laicyzuje się młode pokolenie.
  • W związku z coraz mniejszym zainteresowaniem lekcjami religii wśród młodzieży rząd przygotował nowe przepisy oświatowe, które zaczną obowiązywać od września.

W niektórych klasach szkół ponadpodstawowych tylko dwadzieścia procent uczniów deklaruje chęć uczestniczenia w lekcjach religii. Stąd od nowego roku szkolnego zaczną obowiązywać nowe wytyczne. Zgodnie z nimi, jeśli w danej klasie na religię zgłosi się mniej niż siedem osób, będą one przypisywane do zajęć razem z uczniami z innej klasy.

Młodzież masowo odchodzi z Kościoła

Dane statystyczne wskazują wyraźnie, że odchodzenie od praktyk religijnych przez Polaków postępuje najszybciej właśnie wśród młodzieży. Według badań CBOS-u z lat 1992-2022 wśród osób z przedziału wiekowego 18-24 lata odsetek praktykujących regularnie spadł z 69 do 23 procent.

– Widzę motory tego procesu, a nie widzę hamulców – mówi prof. Mirosława Grabowska. – Młodzi ludzie wśród swoich rówieśników praktycznie nie mają ludzi żywej wiary – dodaje socjolożka.  

Kościół przestaje być autorytetem

Goście "Klubu Trójki" zgadzają się co do tego, że oddziaływanie Kościoła katolickiego na polskie społeczeństwo słabnie i że jest to proces, który toczy się od lat.

Widać zmianę społeczną, zmianę w dyskursie, w położeniu Kościoła katolickiego, który wcześniej był niekwestionowanym autorytetem. Ta rola zdecydowanie się zmieniła. Stanowisko Kościoła w wielu ważnych kwestiach społecznych jest podważane, kontrowane, nie do końca jest punktem odniesienia – mówi Dominika Sitnicka, dziennikarka oko.press.

Autorytet Jana Pawła II Autorytet Jana Pawła II

Z kolei Damian Jankowski zwraca uwagę, że w dzisiejszym Kościele brakuje ludzi typu biskup Tadeusz Pieronek czy ksiądz Józef Tischner, którzy byli szanowani przez przedstawicieli różnych środowisk, często dalekich od Kościoła. Nie bez znaczenia jest też wynik ostatnich wyborów parlamentarnych.

– Dla obecnie rządzących, którzy w tym względzie mają dobry słuch społeczny, Kościół przestał być liczącym się graczem. Myślę, że to będzie postępować w najbliższych latach – uważa publicysta "Więzi".

Prześladowania nie grożą polskim katolikom

Gość "Klubu Trójki" nie spodziewa się przy tym, aby polski Kościół zmuszony był zejść do katakumb. – Myślę, że absolutnie żadne prześladowania się nie zaczną. Zacznie się obojętność, typowa dla pluralistycznego społeczeństwa, gdzie Kościół katolicki będzie jedną z dziesięciu-piętnastu opcji, i w takich warunkach będzie musiał się odnajdywać – mówi Damian Jankowski.

Posłuchaj

53:14
Młodzi Polacy odchodzą od Kościoła. Jak to wpłynie na życie społeczne? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Goście: prof. Mirosława Grabowska (socjolożka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Socjologicznego), Dominika Sitnicka (dziennikarka oko.press), Damian Jankowski (publicysta "Więzi")
Data emisji: 21.08.2024
Godzina emisji: 20.05

kc/wmkor

Polecane