Reklama

reklama

Genealogia. Jak odnaleźć korzenie swojej rodziny i informacje z przeszłości, których nam brakuje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Genealogia. Jak odnaleźć korzenie swojej rodziny i informacje z przeszłości, których nam brakuje?
Genealogia. Jak odnaleźć korzenie swojej rodziny i informacje z przeszłości, których nam brakuje?Foto: shutterstock / Roman Samborskyi

Pamięć ludzka jest ulotna, a słowne przekazy nie zawsze są precyzyjne. Często nie mamy też starych dokumentów, umożliwiających odnalezienie informacji o naszych przodkach. Jak więc "dokopać się do korzeni"? Nie jest to łatwe, ale da się zrobić - uważa Kinga Urbańska, historyczka i genealożka. 

  • Genealogia zajmuje się badaniem powiązań rodzinnych poprzez analizę pokrewieństwa i powinowactwa między ludźmi.
  • Do Związku Szlachty Polskiej należy obecnie ponad 500 osób z ok. 300 rodzin.
  • Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat genealogii i zachęcaniem jak największej liczby osób do poznawania historii swojej rodziny. 

W natłoku codziennych obowiązków niezbyt często zadajemy sobie pytanie, co wiemy o swoich przodkach? Kim byli, co robili, gdzie mieszkali? A może wśród nich byli przedstawiciele polskiej szlachty? 


Co wiemy o swoich przodkach i co byśmy chcieli widzieć? 

Poszukiwanie informacji o przodkach może być czymś w rodzaju rozwiązywaniu trudnej zagadki i przygodą pozwalającą nam odkryć nieznane rodzinne tajemnice z przeszłości.

- Większość osób, która przychodzi do nas po pomoc w znalezieniu różnych danych z historii swojej rodziny, żałuje, że przyszła tak późno, dopiero teraz - mówi Kinga Urbańska, historyczka, genealożka, wiceprezeska stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. - Codzienna praca i to, że ciągle jesteśmy w biegu, sprawia, że zajęcie się tematem historii rodziny odkładamy na później. Wiele osób w bardziej dojrzałym wieku zastanawia się coraz częściej nad przemijaniem i tym, co po nas zostanie. Tego, co było w głowach członków naszej rodziny, którzy już odeszli, nie odnajdziemy w archiwalnych dokumentach. Warto pamiętać o tym, aby choćby tych najstarszych członków rodziny nagrać i wrócić do tych nagrań, kiedy zaczniemy gromadzić dane o rodzinie - dodaje.


Najczęściej czytane

Jak gromadzić informacje o rodzinie?

Nie mając starych dokumentów, najlepiej zacząć zbieranie informacji od starszych członków naszej rodziny. Systematycznie je spisywać i porównywać. Czasami gdzieś na strychu u babci czy dziadka można odnaleźć prawdziwe perełki, które pozwolą nam na ustalenie nazwisk panieńskich, dat urodzenia, ślubu czy śmierci lub adresów. Przydatnymi informacjami mogą być także stare zdjęcia i powszechne kiedyś opisy na ich odwrocie. Wizyty na cmentarzach też mogą nam dostarczyć wiele informacji. Zbieranie tych wszystkich danych wymaga dużo pracy i czasu, ale efekty mogą być naprawdę nieoczekiwane. W poszukiwaniach mogą nam pomóc takie organizacje jak choćby Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce.


- Jest wiele rodzinnych sekretów z historii. Są takie przypadki, że ktoś we wrześniu 1939 roku wyszedł z domu i nigdy nie wrócił i rodzina nie wie, co się stało - mówi Kinga Urbańska. - Mieliśmy okazję pracować nad takimi historiami i zdarzało się, że po 75 latach odnaleźliśmy grób i przekazaliśmy te informacje rodzinie. A takie niewyjaśnione historie naprawdę siedzą w głowie - dodaje.


Posłuchaj

16:13
Genealogia. Jak odnaleźć korzenie swojej rodziny i informacje z przeszłości, których nam brakuje? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gościni: Kinga Urbańska (historyczka i genealożka)
Data emisji: 20.08.2024
Godzina emisji: 16.41

dm/wmkor

Polecane