Festiwal Wschód Kultury – czas na Białystok
2024-08-16, 20:08 | aktualizacja 2024-08-17, 12:08
Muzyka, film, fotografia i sporo lokalnych tematów kulturalnych – to wszystko znajdzie się w programie festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar, który rozpoczyna się 22 sierpnia w Białymstoku. Będzie to trzecia i ostatnia odsłona cyklu realizowanego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
- 12. edycja festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar odbędzie się w dniach 22–25 sierpnia 2024 roku w Białymstoku.
- Wydarzenie prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy.
- Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur.
- Białystok jest trzecim – po Rzeszowie i Lublinie – miastem, w którym odbywają się poszczególne odsłony festiwalu Wschód Kultury współorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
– Rzeszów jest popowo-alternatywny, Lublin to jest już taka twarda alternatywa, natomiast Białystok słynie z rozmaitych mariaży związanych z muzyką etniczną, ludową – tak Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury charakteryzuje poszczególne miasta goszczące Wschód Kultury.
Wiele wymiarów w Białymstoku
Podtytuł białostockiej odsłony cyklu brzmi: "Inny Wymiar". – Tych wymiarów podczas festiwalu jest całe mnóstwo, bo to nie tylko muzyka, ale również film, fotografia i tematy związane z samym Białymstokiem i z wieloma innymi miejscami blisko Białegostoku – mówi gość Trójki.
Zdaniem Horodniczego festiwal wpisuje się w światowe trendy zwrotu ku etniczności, "tego, żeby wyciągać z tych wątków etnicznych to, co intrygujące i ciekawe. A czasem odwrotnie: próbować szukać tego, co bardzo korzenne, nienaruszone".
Sztuka ponad granicami
Festiwal Wschód Kultury nabrał w ostatnich latach nowego znaczenia ze względu na sytuację na pograniczu polsko-białoruskim i wojnę toczącą się w Ukrainie.
– Wschód Kultury od wielu lat podejmuje wątki związane z granicą, czasem zupełnie wyobrażoną, bo artyści ze Wschodu świetnie czują się w Polsce i naturalnie dzieje się to również w drugą stronę – zapewnia Marek Horodniczy.
Posłuchaj
Czytaj też:
- "Swoją Drogą" z wizytą w Rzeszowie. Festiwal Wschód Kultury i nie tylko
- Festiwal Wschód Kultury: pomost ponad granicami łączący kultury, ludzi i narody
***
Tytuł audycji: Terra Kultura
Autorka: Agnieszka Obszańska
Gość: Marek Horodniczy (Narodowe Centrum Kultury)
Data emisji: 16.08.2024
Godzina emisji: 14.41
kc/wmkor