Reklama

reklama

Andrzej Pągowski – to moi zleceniodawcy ukształtowali mnie jako artystę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Pągowski – to moi zleceniodawcy ukształtowali mnie jako artystę
Andrzej PągowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

– Gdyby nie ludzie, których spotykałem w życiu, którzy dawali mi wyzwania i szanse, nie byłoby mnie jako artysty – mówi Andrzej Pągowski. Słynny plakacista był gościem Agnieszki Szydłowskiej w audycji "Ludzie".

  • Andrzej Pągowski to artysta grafik, autor plakatów zapowiadających filmy, sztuki teatralne, festiwale sztuki i akcje społeczne.
  • Jest także twórcą logotypów, w tym tego najważniejszego dla nas: logotypu radiowej Trójki.
  • To pierwszy z cyklu trzech odcinków "Ludzi", których bohaterem będzie Pągowski.

W rozmowie z głównym bohaterem tego wydania audycji "Ludzie" bardzo często pojawiało się słowo zawarte w jej tytule.

– W miarę upływu czasu docierało do mnie, że ja jestem związany z ludźmi, którzy u mnie zamawiają projekty. Gdyby nie ci ludzie, których spotykałem po drodze w swoim życiu, gdyby nie to, jakie oni mi dawali wyzwania i szanse, to by mnie nie było. Ja nie jestem artystą, który sobie wymyślił własną twórczość i coś tam sobie robi – mówił Andrzej Pągowski.

Plakat daje wszystko

Artysta już w czasach studenckich odkrył, że tworzenie plakatów jest dla niego najwłaściwszą formą artystycznego wyrazu.

– Plakat daje mi to wszystko, co lubię: być popularnym, bo jesteś na ulicy, mieć szybki odzew, bo ludzie od razu komentują twoją pracę. Ale przede wszystkim to, że cały czas masz kontakt z ludźmi, którzy nie dają ci łatwych wyzwań, tylko mówią: "zrób to, zrób tamto", i za każdym razem jest to inne.  

Kieślowski na nowo

Pągowski ma w swoim dorobku całe mnóstwo plakatów filmowych. Ozdabiał nimi dzieła największych polskich reżyserów, takich jak Krzysztof Kieślowski czy Andrzej Wajda.

– Przy współpracy z Krzysztofem Kieślowskim uznałem, że powinienem zacząć trochę spłacać dług. Zrozumiałem, że oni odchodzą, a wraz z nimi odchodzi pamięć. Jeżeli nie ma kogoś, kto zaczyna to wspominać, to to zanika – opowiadał artysta, który w 2016 roku zainicjował projekt "Kieślowski na nowo". Polegał on na stworzeniu zupełnie nowych plakatów do filmów nieżyjącego reżysera.

W dniach 16-18 sierpnia w Suwałkach, czyli rodzinnym mieście Andrzeja Wajdy, odbędzie się natomiast czwarta edycja Festiwalu Filmowego "Wajda na nowo" organizowanego we współpracy z firmą Kreacja Pro Andrzeja Pągowskiego.

Gościem Agnieszki Szydłowskiej w audycji "Ludzie" był Andrzej Pągowski Gościem Agnieszki Szydłowskiej w audycji "Ludzie" był Andrzej Pągowski

Pągowski: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość polskiego plakatu

Polskie plakaty z lat 60. i 70. XX wieku były słynne na całym świecie, gdy w końcówce dekady lat 70. na rynku pojawił się Andrzej Pągowski. I został do dziś. Świat otworzył się po 1989 roku, technologie cyfrowe odmieniły sposób pracy grafików, a nasz bohater, nie oglądając się za siebie, cały czas idzie swoją drogą.

Jak to ujął Łukasz Maciejewski we wstępie do albumu z pracami artysty, "Pągowski to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość polskiego plakatu. Punkt odniesienia i radosny odsyłacz".

Posłuchaj

49:02
Andrzej Pągowski, cz. 1 (Ludzie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

Brodka – dwie dekady życia w Warszawie zwieńczone albumem "WAWA"

***

Tytuł audycji: Ludzie
Prowadzi: Agnieszka Szydłowska
Gość: Andrzej Pągowski (artysta grafik)
Data emisji: 14.08.2024
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane