"Zanocuj w lesie". Na jakich zasadach można urządzić sobie leśny biwak?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zanocuj w lesie". Na jakich zasadach można urządzić sobie leśny biwak?
W ramach akcji "Zanocuj w lesie" można biwakować w wyznaczonych miejscach lasówFoto: shutterstock/FotoTravel

Lasy Państwowe zachęcają do spędzenia nocy pod gołym niebem w ramach akcji "Zanocuj w lesie". Celem tej inicjatywy jest udostępnienie lasów do biwakowania i nocowania na dziko w wybranych miejscach na terenie całej Polski. Akcja jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie Polaków turystyką przygodową i bliskim kontaktem z naturą: nie tylko promuje zdrowy styl życia i aktywność na świeżym powietrzu, ale także edukuje w dziedzinie ochrony środowiska i odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych.

  • Akcji Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie" jest prowadzona od roku 2021.
  • Celem akcji "Zanocuj w lesie" jest udostępnienie lasów do biwakowania i nocowania na dziko w wybranych miejscach na terenie całej Polski.
  • Akcja "Zanocuj w lesie" promuje odpowiedzialną turystykę, zachęcając uczestników do przestrzegania zasad Leave No Trace, czyli "nie zostawiaj śladów".

W ramach programu "Zanocuj w lesie" wyznaczono specjalne obszary w lasach, gdzie można legalnie rozbić namiot i spędzić noc pod gołym niebem, bez potrzeby uzyskiwania wcześniejszych pozwoleń. Każdy z tych obszarów ma swoje limity dotyczące liczby nocujących osób, co ma na celu ochronę środowiska naturalnego i zminimalizowanie wpływu turystów na przyrodę.

Nocleg za darmo i bez zgłoszeń  

– Niedużo osób o tym wie, że można w lesie zanocować i jest do tego celu udostępniona wielka część państwowych lasów. Na stronie czaswlas.pl można zobaczyć wszystkie te miejsca do nocowania. I nie trzeba nikomu tego zgłaszać! – mówi Anna Choszcz-Cendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych. – Jednak nim wybierzemy się na nocowanie pod gołym niebem, warto sprawdzić na stronie wybranego nadleśnictwa, czy nie ma zakazu wstępu do lasu za względu na zagrożenie pożarowe – radzi.

Przeczytaj także:


Turystyka bez śladów

Wybierając się do lasu na nocowanie pod gwiazdami, warto pamiętać o zabraniu kilku podstawowych rzeczy, jak ostry nóż, linka czy kompas. A ponieważ akcja "Zanocuj w lesie" promuje odpowiedzialną turystykę, zachęcając uczestników do przestrzegania zasad Leave No Trace, czyli "nie zostawiaj śladów", ważne są także jeszcze inne elementy wyposażenia. – Na pewno trzeba zabrać ze sobą dwa worki. Jeden na śmieci, gdyż wszystko, co zabieramy ze sobą do lasu, zabieramy z powrotem i nie pozostawiamy tego w lesie. Drugi worek, bądź pojemnik, jest na zabezpieczenie jedzenia, aby nie dobrały się do niego dzikie zwierzęta – tłumaczy Anna Choszcz-Cendrowska osobom, które pierwszy raz wybierają się na taką nocną przygodę. – W lesie nie ma sanitariatów, nie ma też bieżącej wody – przypomina przy okazji.

Uwaga na kleszcze!

Wybierając się do lasu, nie tylko po to, by w nim przenocować, ale nawet na zwykły spacer, należy pamiętać o kleszczach, które są poważnym zagrożeniem. Dlatego warto się odpowiednio ubrać: tak, aby jak największa powierzchnia ciała była zakryta. Dzięki temu kleszcze będą miały bardzo utrudniony dostęp do naszego ciała. Nie zmienia to faktu, że po wyjściu z lasu należy się zawsze dokładnie obejrzeć.

Lasu nie należy się bać, ale warto mieć do niego szacunek: to zapewni wspaniałą i, co najważniejsze, bezpieczną przygodę.


Posłuchaj

4:10
Kolejny rok Lasy Państwowe zapraszają "Zanocuj w lesie"
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 13.08.2024
Godzina emisji: 8.48

pr/wmkor

Polecane