Polacy chcą szybkiej ścieżki rozwodowej u notariusza. Ministerstwo analizuje pomysł

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polacy chcą szybkiej ścieżki rozwodowej u notariusza. Ministerstwo analizuje pomysł
Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje pomysł, aby szybkie rozwody za porozumieniem stron mozna było rejestrować u notariuszaFoto: Shutterstock/Elnur

Blisko ¾ Polaków chce możliwości szybkich rozwodów, które załatwiałoby się nie w sądzie, ale u notariusza – takie wnioski płyną z raportu "Potyczki rozwodowe młodych Polaków". W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają analizy tego pomysłu. Czeka nas rozwodowa rewolucja?

  • W ostatnich latach średnio orzekano w Polsce ok. 60-65 tys. rozwodów rocznie. Jednak w pierwszej połowie tego roku orzeczono już 39 tys. rozwodów, co może wskazywać na wyraźną tendencję wzrostową.
  • Równocześnie w ostatnich latach bardzo wyraźnie spada liczba małżeństw. Oznacza  to, że nawet przy stałej liczbie rozwodów, coraz większy procent formalnych związków kończy się rozwodem: wg najnowszych danych ok. 1/3 małżeństw.

Raport "Potyczki rozwodowe młodych Polaków" wskazuje, że ponad 72 procent Polaków chce szybkich rozwodów u notariusza. Dotyczy to przede wszystkim młodszych osób, tj. w wieku 18-35 lat, które często dążą do szybkiego i bezproblemowego załatwiania tego typu spraw. Nie bez znaczenia jest też kwestia obniżenia kosztów w przypadku takiego  załatwienia kwestii rozwodowych.

Szybko, sprawnie i łagodnie

Kwestie rozwodowe nigdy nie są łatwe, a bywa i tak, że mimo porozumienia obu stron, postępowanie ciągnie się bardzo długo. Polacy, a szczególnie młode pokolenie, chcą zmian w tej kwestii. Stad pomysł na szybkie rozwody, które można by załatwić u notariusza.

– Kiedy pojawi się trudna sytuacja życiowa i kiedy zdecydują się na rozwód, znaczna większość ludzi chce, aby przebiegło to szybko, sprawnie i w miarę możliwości łagodnie. Oczywiście, zapewne patrzą też na koszty – mówi Kamil Jura, prawnik, mediator i współautor raportu.

I od razu zastrzega, że pomysł dotyczy to jedynie tych wypadków, kiedy małżonkowie dojdą do porozumienia i będzie to rozwód bez orzekania o winie. – Taki pomysł, ale nie projekt, jest teraz analizowany w Ministerstwie Sprawiedliwości – wskazuje.

Przeczytaj także


Co ustala sąd, a co notariusz?

Jednocześnie Trójkowy gość uważa, że do takiej zmiany prawa może w ogóle nie dojść.  Spowodowane jest to faktem, że w polskim systemie prawnym powodem uzyskania rozwodu jest "trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego". Bez tego, de facto nikt w Polsce nie może się rozwieść.

– Czyli małżeństwo musi się rozpaść w taki sposób, że nie ma żadnych widoków na przyszłość, na powrót do właściwiej relacji. A wszystkie więzi – fizyczne, uczuciowe i gospodarcze – zostały przerwane. I obecnie to ustala sąd – tłumaczy. – A jak to rozwiążemy w przypadku notariusza? Damy mu jakieś kompetencje? Wątpię – stwierdza.

Tani i szybki rozwód? W mediacji nadzieja

Kamil Jura zwraca uwagę, że w chwili obecnej wykorzystanie mediacji umożliwia stosunkowo szybkie przeprowadzenie rozwodu. – Kiedy sąd dostaje pozew o rozwód wraz z ugoda mediacyjną, która zwiera wszystkie elementy wchodzące w skład rozwodu, łącznie z ustaleniem przesłanki rozwodowej jaką jest "trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego", wtedy sad ma wszystko – wyjaśnia.

I przyznaje, że usługi mediacyjne cieszą się coraz większą popularnością właśnie z powodu uproszczenia i przyspieszenia procedur, które w innym wypadku mogą być bardzo czaso- i kosztochłonne.

 

Posłuchaj

10:44
Czy w Polsce będzie można wziąć szybki rozwód u notariusza? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Kamil Jura (prawnik, mediator, współautor raportu "Potyczki rozwodowe młodych Polaków")
Data emisji: 9.08.2024
Godzina emisji: 16.38

pr

Polecane