Dlaczego wciąż stygmatyzujemy osoby cierpiące na choroby psychiczne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego wciąż stygmatyzujemy osoby cierpiące na choroby psychiczne?
Dlaczego wciąż stygmatyzujemy osoby cierpiące na choroby psychiczne?Foto: shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A

Psychiatrka Maja Herman w rozmowie o osobach cierpiących na choroby psychiczne, o miejscu tych osób w społeczeństwie. W czwartkowej audycji "PrzySłowie" zastanawialiśmy się, czy przez ostatnie lata zmieniło się podejście do nich, czy też wciąż są stygmatyzowane.  

  • Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę psychiczną?
  • W chorobie psychicznej fałszywy odbiór lub przeżywanie świata prowadzi do dziwacznych, nieuzasadnionych sytuacją zachowań i działań.
  • Do zaburzeń psychicznych zaliczamy m.in. zaburzenia lękowe, obsesyjno-kompulsywne, psychotyczne, afektywne, neurorozwojowe czy zaburzenia osobowości.

Skąd wziął się negatywny sposób postrzegania osób chorujących psychiatrycznie? Dlaczego wciąż, mówiąc o takich osobach, używamy słów zupełnie do tego nieadekwatnych? Dlaczego brakuje nam empatii i nie współczujemy chorującym w taki sam sposób jak tym, którzy zmagają się na przykład z nowotworem? 


Najczęściej czytane

Stuknięty, szurnięty, wariat - dlaczego wciąż tak mówimy?

Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi w rozmowie z psychiatrką, psychoterapeutką, psychoedukatorką, członkinią Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia - Mają Herman. 

- Choroby psychiatryczne, szczególnie te choroby przebiegające z psychozami, są bardzo niezrozumiale dla środowiska zewnętrznego - mówi Maja Herman. - Dla osoby, która nie przeżywa tych doznań psychotycznych, są to choroby tak dziwne, że ich mózg nie potrafi zrozumieć, co widzi. Nie potrafią sobie wytłumaczyć, co właściwie dzieje się z tym drugim, chorującym człowiekiem. Przez to zaczynamy się bać takich osób. Obawiamy się, że możemy się stać tacy sami. A jak zaczynamy się bać, to budzą się nasze demony: agresja, frustracja, złość. One zaczynają przejmować rolę i tworzą się słowa, które stygmatyzują tych chorych. Robimy to jakby w obronie siebie samego - dodaje. 


Posłuchaj

41:44
Dlaczego wciąż stygmatyzujemy osoby cierpiące na choroby psychiczne? (Trójka / PrzySłowie)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: PrzySłowie
Prowadzi: Mateusz Adamczyk
Gość: Maja Herman (psychiatrka, psychoterapeutka, psychoedukatorka) 
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 12.07

dm/wmkor

Polecane