"All Inclusive" na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. "Film wzbudza duże emocje"
2024-08-02, 16:08 | aktualizacja 2024-08-02, 16:08
W Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą trwa 18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Impreza, która odbywa się pod patronatem radiowej Trójki, to spotkania z twórcami oraz pokazy najciekawszych produkcji filmowych. Jedną z nich jest "All Inclusive", który można było obejrzeć w ramach pokazu 1 sierpnia.
- Trwa 18. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Impreza zakończy się 4 sierpnia.
- W ramach wydarzenia zaprezentowano m.in. film "All Inclusive" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta.
- - To nie jest film o Polakach. Bardziej to film o sytuacji bycia w sztucznym tworze, jakim jest all inclusive - mówi reżyserka filmu w radiowej Trójce.
Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi - osiemnastka zobowiązuje. A to oznacza, że w programie tegorocznej edycji znalazło się miejsce na pokazy specjalne, kino dla dorosłych, koncerty i niespodzianki.
Tegoroczna odsłona wydarzenia potrwa do 4 sierpnia. Wizyta w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą będzie nie tylko spotkaniem z filmami, ale także z muzyką, sztukami plastycznymi i literaturą.
Czytaj także
- Festiwal Dwa Brzegi – wyjątkowa relacja dwóch sióstr w konkursie krótkich form
- Festiwal BNP Paribas Dwa Brzegi po raz osiemnasty. Kameralność i rozmach artystyczny w jednym
"All Inclusive" to efekt współpracy reżyserskiej Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Na festiwalu Dwa Brzegi można było go zobaczyć po raz drugi w oficjalnej dystrybucji; wcześniej obraz zaprezentowano w Krakowie. - Na pewno było to niesamowite: 850 osób na sali, później ożywiona dyskusja, która toczyła się jeszcze w kuluarach. Film wzbudza duże emocje; w większości myślę pozytywne, ale są też głosy, które odnajdują w nim kontrowersje. I bardzo dobrze, taki był też zamysł autorów - opowiada Małgorzata Szumowska.
- To zawsze jest zastrzyk dodatkowej energii dla twórców kiedy mają okazję zobaczyć, jak ich film rezonuje z publicznością. Ostatnie czasy nie są łatwe dla dystrybucji kinowej. Z tym filmem też na to się zapowiada, nad czym ubolewamy. Będziemy walczyć, by w małym stopniu dało się go pokazać w kinach studyjnych - dodaje Michał Englert.
Źródło: Festiwal Dwa Brzegi/YouTube
Humor, refleksja i lustro
W "All Inclusive" duet reżyserski wyrusza w podróż do Maroko. Obserwują w ten sposób wakacje różnorodnej grupy polskich postaci - parę młodych katolików i małżeństwo w kryzysie, intelektualista oraz sceptyczny wobec innych kultur "patriota", optymistka i melancholik. - Chcieliśmy ten moment, że chcieliśmy wrócić do korzeni kiedy byliśmy w filmówce. Kręciło się filmy z małą ekipą; była pewna wolność twórcza, człowiek nie był pod pręgierzem kolejnych sukcesów festiwalowych, które trzeba odnosić - wyjaśnia Małgorzata Szumowska. - Nie wiem, skąd przyszedł ten pomysł. Po prostu na nas spłynął. Zrobiliśmy casting, wybraliśmy naturszczyków i wyruszyliśmy - dodaje reżyserka.
Michał Englert zaznacza w "Trójkowo, Filmowo", że ich dzieło poza humorem ma zachęcić widza do refleksji. Jednocześnie stawia przed odbiorcą lustro, w którym każdy może się przejrzeć. - W tym filmie jest też głębsza refleksja na temat niezrozumienia kultur. Pewnie też jakiejś obawy, niepewności i stereotypowości. (...)
Ponadto w audycji:
- spotkanie z Franceskiem Catulucciem, historykiem literatury oraz autorem opracowań twórczości Witolda Gombrowicza, w związku z sekcją filmową z ekranizacjami twórczości pisarza (w Roku Gombrowicza);
- spotkanie z aktorką Żanetą Łabudzką ("Żużel", "Sny pełne dymu");
- aktualności festiwalowe.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowo, Filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 2.08.2024
Godzina emisji: 12.07
qch