Opera i musical, czyli śpiewanie w teatrze

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opera i musical, czyli śpiewanie w teatrze
Premiera opery "Turandot" Pucciniego w Operze Leśnej w SopocieFoto: Barbara Marcinik/Polskie Radio

Teatry operowy i muzyczny łączy m.in. to, że artyści podają teksty, śpiewając. Mimo licznych różnic między tymi gatunkami w dzisiejszym wydaniu audycji połączyliśmy je, omawiając II Baltic Opera Festival oraz premierę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Baltic Opera Festival odbywał się w tym roku po raz drugi, a po raz pierwszy w Sopocie, Gdańsku oraz Gdyni. Zakończył się po pięciu dniach drugim pokazem tegorocznej premiery opery "Turandot" Pucciniego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

O podsumowanie festiwalu poprosiliśmy dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej, która była współorganizatorem BOF, maestro Yaroslava Shemeta.

Program festiwalu był różnorodny. Poza premierą "Turandot" w Operze Leśnej znalazły się w nim także: wykonanie IX Symfonii Beethovena w Stoczni Crist w Gdyni, prezentacja baśni operowej "Jaś i Małgosia" Humperdincka, spektaklu Teatru Wielkiego w Łodzi, a także przypomnienie zeszłorocznej premiery "Latającego Holendra" Wagnera, również w Operze Leśnej.

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny BOF, światowej sławy bas-baryton Tomasz Konieczny, zaprosił na festiwal wybitnych artystów z obu półkul oraz sam wystąpił, zarówno w sopockim amfiteatrze, jak i w stoczni.

School of Rock School of Rock

Musical Andrew Lloyda Webbera "School of Rock" polską prapremierę miał 6 czerwca w Teatrze Rozrywki. Naszym gościem w studiu był autor tłumaczenia oraz reżyser musicalu, znawca tego gatunku i dyrektor Teatru Syrena w Warszawie, Jacek Mikołajczyk. Musical jest adaptacją filmu pod tym samym tytułem, produkcji Paramount Studio. W Chorzowie, jak zapewniają twórcy tej wersji musicalu, "uprzedzając wasze pytanie: tak, te dzieci naprawdę grają". 

My nie musimy w Trójce zapewniać, że lekcja w "Szkole Rocka" nie zanudzi w czasie wakacji naszych słuchaczy.

W kąciku aktualności przypomnimy, że rozpoczyna się właśnie 28. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Natomiast w kalendarium przywołamy ważne daty z życia Witolda Gombrowicza: 25 lipca 1969 roku, 29 lipca 1939, 4 sierpnia 1904 oraz 21 sierpnia 1939 roku. Rok Gombrowicza wciąż trwa.

***

Na "Trójkę pod Księżycem" w piątek (26 lipca) zaprosili Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz.


Polecane