Temperatura Adriatyku sięgnęła 30 stopni! Wbrew pozorom to nie jest dla nas dobra wiadomość
2024-07-18, 12:07 | aktualizacja 2024-07-18, 13:07
Adriatyk staje się coraz cieplejszy: w okolicach Dubrownika zanotowano rekordowo wysoką temperaturę sięgającą 30 stopni. I choć wielbiciele morskich kąpieli są zachwyceni, to mimo wszystko nie jest dobra wiadomość, gdyż konsekwencje, np. przyrodnicze, mogą być bardzo poważne.
- Od 2010 roku padają kolejne rekordy temperatury wody w Adriatyku. W tym roku jest podobnie: w pobliżu Dubrownika zanotowano blisko 30oC.
- Jednym z efektów wzrostu temperatury wody w Adriatyku może być nasilenie inwazji organizmów ciepłolubnych, a także utrata niezwykłej przejrzystości wody, która jest wizytówką tego regionu.
Cieple powietrze = ciepła woda
Co sprawia, że temperatura wody w Adriatyku rośnie? Specjaliści nie mają wątpliwości: powszechne ocieplenie klimatu. – To przede wszystkim odbicie tego, co dzieje się w atmosferze: od dłuższego czasu nad Bałkanami, nad Chorwacją, utrzymuje się bardzo wysoka temperatura powietrza. To ona wpływa na stopniowe podnoszenie temperatury Adriatyku, szczególnie w pobliżu wybrzeży Chorwacji – potwierdza Jarosław Suchożebrski z Zakładu Hydrologii Katedry Geografii Fizycznej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Inwazja organizmów i sinic
Ciepła woda w morzu ma swoje plusy: przyjemniej się kąpać, a sezon się wydłuża. Jednak to tylko jedna strona medalu: – To nie jest tak, że ciepła woda każdemu służy. Przede wszystkim służy ona organizmom ciepłolubnym, które będą się przesuwały jeszcze bardziej na północ – tłumaczy biolog, prof. Piotr Trojanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Morze chorwackie uważane jest za najczystsze morze w Europie. Ale ciepła woda sprzyja także zakwitom glonów, np. sinic. I może się okazać, że za chwilkę ta czystość zostanie gdzieś zgubiona – ostrzega.
– Również nie wszystkim rybom podoba się ciepła woda. I, co ciekawe, w ciepłej wodzie może się zmieniać proporcja płci u ryb – dodaje.
Przeczytaj także:
- Dlaczego nie powstają kolejne parki narodowe? Czemu Polska głosowała przeciw Nature Restoration Law?
- Odchodzi chłodna La Niña, nadchodzi gorący El Niño. Jaka będzie pogoda w Polsce?
- Bądź bezpieczny: jak się zachować w czasie gwałtownej burzy z piorunami?
Powodzie i pożary
Wzrastająca temperatura mórz i oceanów powoduje, że coraz bardziej prawdopodobne stają się ekstremalne zjawiska typu gwałtowne burze czy sztormy. To zaś z kolei sprawia, że wzrastają możliwości pojawienia się podtopień i powodzi, a z drugiej strony – pożarów.
– Perspektywa jest taka, że tam będzie się robić coraz bardziej sucho, bo niedobory wody będą coraz większe i coraz głębsze. Obserwujemy, że w całym regionie pojawiają się coraz większe i coraz poważniejsze zagrożenia związane z pożarami – stwierdza prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Czy ekstremalnie ciepły Adriatyk powinien nas zatem cieszyć?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 18.03.2024
Godzina emisji: 7.42
pr/wmkor