Temperatura Adriatyku sięgnęła 30 stopni! Wbrew pozorom to nie jest dla nas dobra wiadomość

Adriatyk staje się coraz cieplejszy: w okolicach Dubrownika zanotowano rekordowo wysoką temperaturę sięgającą 30 stopni. I choć wielbiciele morskich kąpieli są zachwyceni, to mimo wszystko nie jest dobra wiadomość, gdyż konsekwencje, np. przyrodnicze, mogą być bardzo poważne.

Temperatura Adriatyku sięgnęła 30 stopni! Wbrew pozorom to nie jest dla nas dobra wiadomość

Temperatura wody w Adriatyku w okolicach Dubrownika wzrosła do 30 stopni!

Foto: Shutterstock/Izabela23

  • Od 2010 roku padają kolejne rekordy temperatury wody w Adriatyku. W tym roku jest podobnie: w pobliżu Dubrownika zanotowano blisko 30oC.
  • Jednym z efektów wzrostu temperatury wody w Adriatyku może być nasilenie inwazji organizmów ciepłolubnych, a także utrata niezwykłej przejrzystości wody, która jest wizytówką tego regionu.

Cieple powietrze = ciepła woda

Co sprawia, że temperatura wody w Adriatyku rośnie? Specjaliści nie mają wątpliwości: powszechne ocieplenie klimatu. – To przede wszystkim odbicie tego, co dzieje się w atmosferze: od dłuższego czasu nad Bałkanami, nad Chorwacją, utrzymuje się bardzo wysoka temperatura powietrza. To ona wpływa na stopniowe podnoszenie temperatury Adriatyku, szczególnie w pobliżu wybrzeży Chorwacji – potwierdza Jarosław Suchożebrski z Zakładu Hydrologii Katedry Geografii Fizycznej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Inwazja organizmów i sinic

Ciepła woda w morzu ma swoje plusy: przyjemniej się kąpać, a sezon się wydłuża. Jednak to tylko jedna strona medalu: – To nie jest tak, że ciepła woda każdemu służy. Przede wszystkim służy ona organizmom ciepłolubnym, które będą się przesuwały jeszcze bardziej na północ – tłumaczy biolog, prof. Piotr Trojanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Morze chorwackie uważane jest za najczystsze morze w Europie. Ale ciepła woda sprzyja także zakwitom glonów, np. sinic. I może się okazać, że za chwilkę ta czystość zostanie gdzieś zgubiona – ostrzega.

– Również nie wszystkim rybom podoba się ciepła woda. I, co ciekawe, w ciepłej wodzie może się zmieniać proporcja płci u ryb – dodaje.

Przeczytaj także:


Powodzie i pożary

Wzrastająca temperatura mórz i oceanów powoduje, że coraz bardziej prawdopodobne stają się ekstremalne zjawiska typu gwałtowne burze czy sztormy. To zaś z kolei sprawia, że wzrastają możliwości pojawienia się podtopień i powodzi, a z drugiej strony – pożarów.

– Perspektywa jest taka, że tam będzie się robić coraz bardziej sucho, bo niedobory wody będą coraz większe i coraz głębsze. Obserwujemy, że w całym regionie pojawiają się coraz większe i coraz poważniejsze zagrożenia związane z pożarami – stwierdza prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czy ekstremalnie ciepły Adriatyk powinien nas zatem cieszyć?

 

Temperatura wody w Adriatyku sięga 30 stopni. To nie jest dobra wiadomość (Zapraszamy do Trójki)
3:28
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Michał Matus
Autorka materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 18.03.2024
Godzina emisji: 7.42

pr/wmkor

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.