Reklama

reklama

Co to znaczy żyć w spektrum autyzmu? Rozmowa o książce "Wszystko mam bardziej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co to znaczy żyć w spektrum autyzmu? Rozmowa o książce "Wszystko mam bardziej"
Jak się żyje w spektrum autyzmu?Foto: shutterstock / nito

W czwartkowym "Klubie Trójki" zaprosiliśmy na rozmowę o życiu osób w spektrum autyzmu. Gośćmi audycji byli: Jacek Hołub, autor książki "Wszystko mam bardziej", oraz Maciej Ryszawy, żyjący w spektrum autyzmu, który opowiedział m.in. o trudnościach, z jakimi się spotyka na co dzień.

Posłuchaj

Co to znaczy żyć w spektrum autyzmu? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak pisze wydawca tej pozycji, to książka "o tym, dlaczego dorośli decydują się na diagnozę, dlaczego autyzm to nie zawsze supermoce, o codzienności i relacjach".

"Wszystko mam bardziej"

W książce Jacka Hołuba "Wszystko mam bardziej" są m.in. rozmowy z psychologami, ale najważniejsze w tej publikacji są opowieści osób, które żyją w spektrum i dowiedziały się o tym dopiero w dorosłym życiu.

"Bohaterowie reportażu opowiadają o swoich trudnościach w relacjach społecznych, nadwrażliwościach sensorycznych i potrzebach, ale także o związkach, mocnych stronach i pasjach oraz o tym, co daje im ukojenie i szczęście. Autor konfrontuje mity i stereotypy narosłe wokół autyzmu, opisując zmieniające się wciąż postrzeganie neuroróżnorodności".


- Mam bliskich przyjaciół w spektrum autyzmu, z którymi mam stały kontakt - mówi Jacek Hołub. - Mówiąc o spektrum autyzmu, unikam słowa "zaburzenie". Ono ma zabarwienie pejoratywne. Koncepcja neuroróżnorodności, na którą powołuję się w swojej książce, mówi o tym, że jesteśmy po prostu różni. Osoby w spektrum autyzmu, osoby neuroróżnorodne, to takie, których mózg i układ nerwowy rozwija się w nieco inny sposób. Nie gorszy, nie zaburzony, lecz w sposób alternatywny. Sprawia to, że te osoby odbierają bodźce i postrzegają świat w sposób inny niż osoby neurotypowe - dodaje.

  

Najczęściej czytane


Życie w spektrum autyzmu

Drugim gościem "Klubu Trójki" był Maciej Ryszawy, żyjący w spektrum autyzmu. Opowiedział m.in. o tym, jak zdiagnozowano u niego spektrum autyzmu, oraz o trudnościach, z jakimi się spotyka w życiu codziennym.


- Najlepiej się czuję, kiedy mówią o mnie, że jestem osobą w spektrum autyzmu - zdradza Maciej Ryszawy. - Nie postrzegam tego jako choroby czy zaburzenia, tylko jako inną ścieżkę rozwoju. Nie lubię określeń typu "leczyć autyzm" czy "chorować na autyzm". 99% osób w spektrum autyzmu jest osobami, które spotykamy codziennie. To osoby, po których w ogóle tego nie widać. Wszystko odczuwamy bardziej, bardziej wszystko przeżywamy, słyszymy czy widzimy. To powoduje, że jesteśmy od najmłodszych lat uznawani za gorszych od innych. Możemy sprawiać wrażenie chorych czy zaburzonych, jednak nie z powodu autyzmu, tylko dlatego, że nie dostrzega się naszych potrzeb - dodaje. 


Posłuchaj

49:06
Co to znaczy żyć w spektrum autyzmu? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Paulina Wilk
Goście: 
Jacek Hołub (dziennikarz i pisarz), Maciej Ryszawy (osoba żyjąca w spectrum autyzmu)
Data emisji: 
11.07.2024
Godzina emisji: 
20.08

qch/dm/wmkor

Polecane