Dlaczego nie czytamy zawieranych umów? Co zrobić, aby nie podpisać niekorzystnej umowy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego nie czytamy zawieranych umów? Co zrobić, aby nie podpisać niekorzystnej umowy?
Dlaczego nie czytamy umów, które podpisujemy?Foto: shutterstock

Umowy, które często podpisujemy bez wnikliwej lektury, bywają obszerne, skomplikowane i trudne do zrozumienia. Czy to wystarczający powód ich ignorowania? Co zrobić, aby przez nieuwagę nie podpisać niekorzystnej dla nas umowy? Lekkomyślne podejście, szczególnie pomijanie treści zapisanych drobnym drukiem, może przysporzyć nam poważnych problemów.

  • Ponad połowa Polaków nie czyta umów, jakie zawiera w instytucjach finansowych.
  • Projekt nowych przepisów dotyczących opodatkowania najmu krótkoterminowego. 
  • Ponad 70 proc. Polaków nie ma wrażenia, że ich praca jest potrzebna społeczeństwu.

- Ci, którzy nie czytają zawieranych umów, często zadają sobie pytanie, po co czytać, skoro i tak nie ma się wpływu na ich treść - mówi prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - To jest nadużywanie pozycji usługodawcy. Ludzie czują swoja bezradność. Jednak warto czytać, aby wiedzieć np. to, że nie możemy bezkarnie wymówić umowy w ciągu dwóch lat. Zawsze możemy takiej umowy nie podpisać - dodaje.  

- Oczywiście możemy powiedzieć, że jak nam się nie podoba, to nie musimy mieć konta w banku, korzystać z komórki czy zaciągać kredytu - dodaje dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. - Tylko jak współczesny człowiek ma żyć bez tych udogodnień? W takich sytuacjach musi wkraczać państwo i tworzyć umowy, które obowiązują obie strony. Można powiedzieć, że jest to ograniczenie wolności gospodarczej, ale przecież nie wolności klienta - dodaje.   

- Wszystko w ekonomii ma dwie strony - mówi prof. Elżbieta Mączyńska. - Rozwiązania dotyczące kwestii opodatkowania najmu krótkoterminowego są potrzebne, jednak trzeba uważać, aby nie wylać dziecka z kąpielą - dodaje.  

- 52 procent Polaków czuje się przeciążonych emocjonalnie swoją pracą. To wzrost o ponad 10 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego roku - mówi Magdalena Podhorodecka z Grupy Artemis. - Ponad 48 procent jest zmęczonych ciągłymi zmianami. 48 procent liderów i 36 procent pracowników przyznaje, że często odczuwa stres związany z pracą - dodaje. Aż 80 procent pracowników nie czuje pasji do swojej pracy i nie wierzy, że ma ona sens. 

Posłuchaj

34:03
Winien i ma "-" 05.07.2024
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Winien i Ma
Prowadzi: Sylwia Zadrożna
Goście: prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) i dr Piotr Maszczyk (SGH)
Materiał: Monika Suszek
Data emisji: 5.07.2024
Godzina emisji: 9.12

dm/wmkor


Polecane