Wpatrywanie się w buty i pływanie w klimacie. W jakiej kondycji jest shoegaze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
  • Shoegaze powstał pod koniec lat 80., największą popularność przeżywał w ostatniej dekadzie minionego wieku.
  • Nazwa podgatunku nawiązuje do wpatrywania się w buty, które cechowało wykonawców z tego nurtu.

Shoegaze to podgatunek rocka alternatywnego, który ukształtował się pod koniec lat 80. XX wieku. Do najbardziej popularnych przedstawicieli tego nurtu zaliczamy m.in. My Bloody Valentine, wspomniany już Lush czy Slowdive. Jego charakterystycznym elementem jest najprawdopodobniej ściszony, aczkolwiek melodyjny wokal. Towarzyszą temu wyraźnie brzmiące gitary. Całość przyjmuje mocno emocjonalny charakter.

Wejście w klimat, współpraca i walka ze stresem

Nazwy shoegaze po raz pierwszy użył magazyn "NME" w odniesieniu do grupy Lush. Oznacza on dosłownie "gapienie się na buty", co było żartem z muzyków nurtu, którzy na koncertach wyjątkowo namiętnie wpatrywali się w podłogę. - Często słyszymy to, że nie łapiemy bezpośredniego kontaktu z publicznością. Ale nie wiem, czy to jest złe; w ten sposób lokujemy się trochę bardziej w klimacie muzyki i zapraszamy widza, by razem z nami się w tym zatopił - tłumaczy Magdalena Radecka z krakowskiego shoegaze'owego zespołu Strangers In My House.

Źródło: Lush/YouTube

Grający z nią w zespole Jakub Zając dodaje, że nowe polskie zespoły shoegaze'owe bardzo się wspierają. - Słuchamy swojej muzyki nawzajem, jesteśmy umiarkowanymi albo zagorzałymi fanami swojej działalności. To mi się naprawdę bardzo podoba. Natomiast jeśli chodzi o patrzenie na buty, nie ukrywam, trochę się wstydzę na scenie - przyznaje artysta. Warto dodać, że krakowska formacja to współorganizatorzy pierwszego w Krakowie minifestiwalu w całości poświęconego gatunkowi shoegaze oraz muzyce nim zainspirowanej.

W jednym z wywiadów wokalistka Lush Miki Berenyi wspomniała, że spuszczone głowy u muzyków z zespołu wynikały ze strachu przed kontaktem z publicznością i słabych umiejętności gry na instrumentach. - Wspominała, że przy jednej z pierwszych EP-ek publiczność potrafiła wyjść po pierwszym lub drugim utworze, bo nie potrafili grać. (...) To faktycznie słychać, że było to jeszcze troszeczkę nieporadne. Czasami patrzenie się w buty wynikało z tego, że nie czuli się pewnie - zwraca uwagę Karol Grabias - basista shoegaze'owego zespołu z Warszawy Midsommar, autor jedynego w Polsce cyklu poświęconego muzyce shoegaze i dream pop "Powolne eksplozje".

Czytaj także

"Od kilku lat shoegaze nie jest niszą"

Choć podgatunek lata świetności ma za sobą, wciąż pozostaje żywy. Regularnie przewija się w rolkach i viralowych treściach publikowanych w mediach społecznościowych. Jak ocenia Karol Grabias, shoegaze dociera również do przedstawicieli pokolenia Z. - My też tak naprawdę jako milenialsi go odkrywaliśmy. Shoegaze u tych młodych osób, które szukają gdzieś swojej drogi, często mają też problemy natury akceptacji społecznej, współbrzmiewa z tym, z czym mierzy się generacja. Myślę, że ta ucieczka do wewnątrz, którą gdzieś tam shoegaze gwarantuje, jest atrakcyjna - ocenia muzyk. - Ale to jednocześnie muzyka alternatywna. Nie ma co się oszukiwać, że to będzie muzyka, która będzie na pierwszych miejscach dużych playlist - dodaje.

- Możemy od paru lat mówić, że shoegaze nie jest muzyką zupełnie niszową. Według mnie jeżeli trafimy na osoby w wieku 20-24 lata, to jest bardzo duża szansa, że będą wiedziały, co to jest shoegaze - dodaje Jakub Zając. - Młodzi ludzie borykają się często z problemami natury przystosowania społecznego albo wrażliwością. W tej muzyce można znaleźć wspólny język, który odnosi się do tych miękkich serc - podkreśla z kolei Magdalena Radecka.

Posłuchaj

26:19
Wpatrywanie się w buty i pływanie w klimacie. W jakiej kondycji jest shoegaze? (Off Control/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: OFF Control
Prowadzi: Mateusz Tomaszuk 
Goście: Magdalena Radecka i Jakub Zając (Strangers In My House), Karol Grabias (Midsommar)
Data emisji: 13.06.2024
Godziny emisji: 22.10

qch/wmkor

Polecane