Siła międzypokoleniowych relacji. Opowieść o miłości i tkliwości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siła międzypokoleniowych relacji. Opowieść o miłości i tkliwości
Zapraszamy na reportaż Alicji Głów "Moje wszystko" - opowieść o wielkopolskim fryzjerze, który naukę zawodu zaczął 78 lat temu Foto: Alicja Głów/archiwum rodzinne

Jak ważne dla obu stron – dziadków i babć oraz wnucząt – są relacje międzypokoleniowe? Przypomina o tym reportaż "Moje wszystko" Alicji Głów. Młoda reporterka bohaterem opowieści uczyniła swojego dziadka, dla którego pasją jest wykonywany przez niego od prawie ośmiu dekad zawód fryzjera.  

Franciszek Głów naukę zawodu rozpoczął 1 lipca 1946 roku, równo 78 lat przed emisją reportażu jego wnuczki Alicji, debiutującej właśnie na antenie radiowej Trójki. Pan Franciszek zaczął się kształcić zaraz po podstawówce, a kilka lat później otworzył swój zakład fryzjerski.

Od samego początku bardzo mu zależało na tej pracy. Z determinacją, zapałem i oddaniem wykonywał swoje codzienne obowiązki jako uczeń. W 1949 roku zdał egzamin czeladniczy, a 10 lat później złożył egzamin mistrzowski w rzemiośle. Jak sam mówi, polubił tę pracę i nigdy nie była ona dla niego za ciężka. Dzisiaj chętnie wraca wspomnieniami do początków swojej kariery i sam nie dowierza, że upłynęło już tyle czasu.

Od blisko siedmiu lat przeżywa drugą zawodową młodość. Jako fryzjer senior i członek honorowy poznańskiego zakładu fryzjerskiego Adama Szulca bierze udział w różnych wydarzeniach i spotkaniach. Wspólnie z teamem wystąpił także na pokazach m.in. w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, na targach Hair Forum w Warszawie oraz na Sieradz Open Hair Festiwal.

Najczęściej czytane

Opowieść o miłości

"Moje wszystko" to historia przywiązania do zawodu, współpracowników, szacunku do rzemiosła, ale przede wszystkim wspaniała opowieść o miłości do wnuczki i tkliwości, z jaką mogą się traktować członkowie rodziny.

– Sam jestem dziadkiem Maliny i Kazia, więc ten reportaż jest mi bardzo bliski – mówił w studiu Trójki Dariusz Bugalski. – Siedzimy tutaj w takich fajnych fotelach, tak jak, wyobrażam sobie, jest w zakładzie dziadka, gdzie ci klienci są tacy zaopiekowani. Ja sam czuję się zaopiekowany, słuchając tego reportażu. Fantastyczny, gratuluję! – mówił dziennikarz, który na antenę Programu 3 Polskiego Radia wraca na stałe po kilku latach przerwy.


Posłuchaj

49:01
Jak ważne dla obu stron są relacje międzypokoleniowe? (Klub Trójki-Audiodokument)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki. Audiodokument
Prowadzi: Anna Dudzińska
Goście: Alicja Głów (reportażystka), Dariusz Bugalski (dziennikarz)
Data emisji: 3.06.2024
Godzina emisji: 20.08

qch/kc/wmkor

Polecane