Korea Północna - kraj izolowany od reszty świata. Dlaczego są dwie Koree?
2024-06-30, 14:06 | aktualizacja 2024-06-30, 21:06
Korea Północna - kraj, o którym wiemy bardzo mało, bo i wiedzieć nie możemy. Dostęp obcokrajowców do tego państwa jest bardzo utrudniony, a to, co mogą tam zobaczyć, podlega ścisłej kontroli. W audycji "360 stopni" Jarosław Kuźniar i jego goście opowiedzieli o sytuacji społecznej, politycznej i wojskowej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej.
Posłuchaj
Po niedawnej wizycie Putina w Pjongjangu, której głównym celem było zdobycie partnera militarnego dla słabnącej rosyjskiej armii, Jarosław Kuźniar sprawdził, jaka jest Korea Północna, która ma być sojusznikiem Moskwy.
Korea Północna - specyficzny kraj
Poznaliśmy specyfikę życia w tym kraju, przyczyny jego izolacji oraz warunki, jakie trzeba spełnić, aby wybrać się do Korei Północnej, oraz dowiedzieliśmy się, czy obecnie jest to w ogóle możliwe.
- Wyjazd do Korei Północnej to poddanie się całkowitej kontroli i inwigilacji - mówi Tomasz Sajewicz, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Azji. - Jeśli się nie ma świadomości tego, to można mieć poważne problemy. Kontrola zaczyna się już na lotnisku w Pjongjangu, gdzie do sprawdzenia zabierane są wszystkie urządzenia elektroniczne. Trzeba pamiętać, aby jechać tam z wyczyszczonymi twardymi dyskami. Co ciekawe, przeliczane są także pendrive'y, a ich liczba musi być identyczna przy wjeździe i przy wyjeździe z Korei północnej - dodaje.
- Atak już trwa. Cyberataki i ich konsekwencje
- O krok od nacjonalizmu? Co oznacza, to że radykalna prawica zyskuje po wyborach do PE?
- 800 dni wojny. Jaka przyszłość czeka konflikt w Ukrainie?
W naszej audycji wróciliśmy też do XX wieku, aby pojąć, dlaczego istnieją dwie Koree. W zrozumieniu izolowanego kraju Jarosławowi Kuźniarowi pomogli zaproszeni goście. Wśród nich byli:
- Emil Truszkowski (autor kanału na YT "Pozdro z KRLD")
- Oskar Pietrewicz z PISM-u Chmielna
- prof. Agata Ziętek z UMCS-u
- dr Joanna Beczkowska z Uniwersytetu Łódzkiego
Kraj z minionej epoki
Przez ostatnie kilkadziesiąt lat świat poszedł bardzo do przodu. W wielu aspektach życia nie można tego powiedzieć o położonym na północ od 38 równoleżnika kraju Półwyspu Koreańskiego.
- Przez te kilkadziesiąt lat niby niewiele się zmieniło w Korei Północnej - mówi Oskar Pietrewicz. - Niby ten cały anturaż jest z poprzedniej epoki, a jednocześni w tym kraju pojawia się wiele niebezpieczeństw, z punktu widzenia rządzącego tam reżimu. Na przykład dopływ informacji. To, co było trzymane pod kontrolą przez kilkadziesiąt lat, zaczęło trochę przeciekać. Pandemia była okazją do zaostrzenia tej kontroli. Muzyka, filmy z Korei Południowej - to też w ostatnich latach przeciekało, oczywiście nielegalnie, do społeczeństwa północnokoreańskiego. Władze uznały jednak: "basta, ma być wychowanie socjalistyczne, a nie słuchanie jakiejś południowokoreańskiej muzyki" - dodaje.
Posłuchaj
***
Na audycję "360 Stopni" w niedzielę (30 czerwca) zaprosił Jarosław Kuźniar.
dm