Reklama

reklama

Nowy projekt CPK. "Chodzi o infrastrukturę i rozwój Polski regionalnej"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie kontynuowany ze zmianami. Nowa koncepcja zakłada m.in. rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej w regionach, a także szybszy dojazd do lotnisk. CPK jest ważny także ze względów bezpieczeństwa. O projekcie dyskutowali politycy w audycji "Śniadanie w Trójce". 

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska powiedziała, że realizacja projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego jest gwarantem rozwoju infrastruktury w Polsce. Jak podkreśliła na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia, ogłoszone przez premiera zmiany pierwotnej koncepcji budowy CPK są wynikiem rewizji projektu.

- Chcemy, by infrastruktura w Polsce się rozwijała, żeby zarówno była to infrastruktura lotnicza, ale żeby przy okazji tego projektu rozwijały się także drogi i kolej - mówiła. Zaznaczyła, że chodzi o rozwój Polski regionalnej, w tym dostępność lotnisk, dlatego projekt zakłada maksymalnie stuminutowy dojazd do portu lotniczego.

Anna Gembicka z Prawa i Sprawiedliwości powiedziała, że żaden z zapowiadanych przez rząd audytów projektu przygotowanego przez PiS nie został przeprowadzony. Oceniła, że wiele pierwotnych parametrów koncepcji się nie zmieniło.

Jak stwierdziła, presja ma sens, ruch społeczny skupiony wokół projektu był na tyle duży, że udało się przekonać do niego polityków.

Poseł Lewicy Andrzej Szejna zaznaczył, że rząd sprawił, iż projekt CPK jest bardziej realny, gdyż wedle wcześniejszej koncepcji zakładano zbudowanie lotniska o pojemności co najmniej do 100 milionów pasażerów. Dodał, że projekt został dostosowany do potrzeb Polski i realiów finansowych.

"W sprawie CPK padła jasna deklaracja rządu"

Witold Tumanowicz (Konfederacja) ocenił, że projekt CPK ma sens, o ile będzie hubem międzynarodowym, a jeśli miałoby to być tylko jedno z lotnisk, jak Radom, Modlin, to jest ryzyko, że stałoby puste.

Róża Thun (Polska 2050 - Trzecia Droga) mówiła, że byłoby ogromną szkodą, gdyby Okęcie miało zniknąć, bo stolica z lotniskiem w mieście, z zapleczem, w tym noclegowym, to coś niezwykle cennego i nie powinniśmy z tego rezygnować.

Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta) powiedział, że rząd "przestał hamletyzować" i padła jasna deklaracja premiera Donalda Tuska, że projekt CPK będzie kontynuowany. Ocenił, że wywalczył to ruch społeczny.

Politycy mówili także o znaczeniu projektu CPK, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski, w tym transporty wojskowe.

Projekt CPK

Premier Donald Tusk zadeklarował, że do 2032 r. powstanie lotnisko w Baranowie oraz pierwszy odcinek kolei dużych prędkości. Będą to pierwsze elementy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma obsługiwać 34 miliony pasażerów rocznie z możliwością dalszej rozbudowy.

Przedstawiony w środę harmonogram budowy CPK przewiduje, że pozwolenie na budowę dla lotniska w Baranowie zostanie uzyskane w 2026 r., zakończenie budowy tunelu i podziemnej stacji kolejowej planowane jest na 2029 r., a zakończenie budowy lotniska to rok 2031. O Lotnisku Chopina przedstawiciele rządu mówili natomiast jako o takim, które ma zapewnić "komunikację przyszłości".

Premier Tusk zapowiedział też, że rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie. Powstanie natomiast tzw. koncepcja "Y", czyli linia kolei dużych prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia. Pociągi mają osiągać prędkość 300-320 km/h.

CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.

Posłuchaj

1:15:43
Politycy o budowie CPK, wyborach w USA, rozliczeniach za Fundusz Sprawiedliwości (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącaRenata Grochal
Goście: Aleksandra Gajewska wiceministra w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Koalicja Obywatelska), Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), Witold Tumanowicz (Konfederacja), Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych (Nowa Lewica), Stanisław Żaryn (Kancelaria Prezydenta), Róża Thun (Trzecia Droga - Polska 2050)
Data emisji: 29.06.2024
Godzina emisji: 9.05

Trójka/in./wmkor

Polecane