"Nie trzeba wydawać miliardów, by przyspieszyć czas podróżowania". Maciej Lasek o CPK
2024-06-28, 09:06 | aktualizacja 2024-06-28, 10:06
- CPK w formie, jaką prowadzili nasi poprzednicy, nie powstanie, bo nie miało szans powstać - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Sejm debatował w czwartek nad nowym otwarciem "Programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny".
O założenia programu pytany był w Trójce wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK.
- CPK w formie, jaką prowadzili nasi poprzednicy, nie powstanie, bo nie miało szans powstać - stwierdził wiceminister. - Prawdopodobieństwo dotrzymania harmonogramów było zbliżone do zera, pracownicy spółki mówili, że miało ok. 1 procent - wskazał.
Optymalizacja planów
Polityk mówił, że zachowane zostaną oba elementy CPK, zarówno lotnisko, jak i kolej dużych prędkości, będą jednak zoptymalizowane.
- Szybka kolej zostaje, choć nie w formie, jak proponował PiS, oni chcieli dowozić pasażerów do wyimaginowanego centrum Polski w Baranowie. My spojrzeliśmy na ten projekt zdecydowanie szerzej, nie tylko z punktu widzenia szybkiej kolei, ale usprawnienia całej sieci kolejowej w Polsce, by skrócić czas podróżowania - powiedział Lasek.
Odnosząc się do lotniska, mówił, że pomoże zwiększyć liczbę obsługiwanych pasażerów. - Lotnisko Chopina będzie mogło obsłużyć w 2030 r. między 28 a 30 mln pasażerów, ale to jego absolutna granica. Nowe lotnisko, które będziemy budowali ma możliwość dalszej skalowalności, 34 mln pasażerów, jeżeli będzie potrzeba, bardzo szybko zwiększymy do 40 mln - wskazał.
Plany rządu
Premier Donald Tusk zadeklarował, że do roku 2032 powstanie lotnisko w Baranowie oraz pierwszy odcinek kolei dużych prędkości. Będą to pierwsze elementy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości proponował budowę szprych kolejowych, które zapewnią dojazd do portu lotniczego w Baranowie w czasie 150 minut z największych miast w Polsce. Projekt przedstawiony przez obecny rząd przewiduje połączenie ze sobą największych miast w Polsce. Po modernizacji linii czas przejazdu między Warszawą a Katowicami, Gdańskiem, Wrocławiem czy Poznaniem ma wynieść do 100 minut.
Posłuchaj
***
Audycja: Bez uników
Prowadząca: Renata Grochal
Gość: Maciej Lasek (pełnomocnik rządu ds. CPK)
Data emisji: 28.06.2024
Godzina emisji: 8.13
pg,PR3,iar